Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтавців запрошують на просвітницьке зібрання до 100-річчя І Всеукраїнського православного церковного Собору

Полтавців запрошують на просвітницьке зібрання до 100-річчя І Всеукраїнського православного церковного Собору

У неділю, 31 жовтня, у Свято-Михайлівському храмі ПЦУ (селище Івонченці, вул. Волонтерська, 79) відбудеться просвітницьке зібрання до 100-річчя І Всеукраїнського православного церковного Собору.

Початок об 11:30, повідомляє Полтавський офіс Північно-східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті.

Організатори: Харківсько-Полтавська єпархія ПЦУ, Полтавський офіс Північно-східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті, кафедра історії України ПНПУ, Свято-Михайлівська парафія ПЦУ м. Полтава.

У заході візьмуть участь: архієпископ Харківський і Полтавський Високопреосвящений Афанасій (Шкурупій), завідувачка кафедрою історії України Полтавського національного педагогічного університету, професор Людмила Бабенко та кандидат історичних наук, заступник голови обласної організації Української асоціації
релігієзнавців Юрій Вільховий. Виступить хор недільної школи Свято-Михайлівського храму ПЦУ села Івонченці «Янголи з небес».

Урочистості  присвячуються одній із найбільш знакових подій історії України 20 століття – Першому Всеукраїнському православному церковному Собору. З цієї нагоди
Полтавський офіс Українського інституту національної пам’яті проведе презентацію нового тематичного відеоролика «Протистояння двох світів» з циклу «Події епохи».

Довідково. З кінця XVII століття, поряд із наполегливими спробами підпорядкувати Україну політично, Росія протягом двох століть жорстко контролювала і місцеве релігійне життя. Лише на початку XX століття, з падінням самодержавства і потужними процесами національного відродження, які охопили Україну, з’явилися реальні перспективи відродження Української автокефальної (тобто – незалежної) православної церкви. На початку грудня 1917 року була створена Всеукраїнська православна церковна рада, і патріотичне духівництво почало рух за українізацію парафій, відстоюючи право проведення богослужінь рідною мовою. Кульмінацією цих процесів став I Всеукраїнський православний церковний собор, який відбувся 14–30 жовтня 1921 року в Софійському соборі Києва. Участь у ньому взяли 402 делегати від священників та мирян. Російська церква саботувала собор. А оскільки на той час усі єпископи були росіянами, було вирішено висвятити українських єпископів за традицією Александрійської церкви, яка існувала до 250 року, – рукопокладанням усіх присутніх. Саме за цим чином 23 жовтня 1921 року відбулося висвячення протоієрея Василя Липківського на митрополита Київського і всієї України Української автокефальної православної церкви. У літургії в Софійському соборі взяли участь 30 священників і 12 дияконів. Таким чином вперше у XX столітті було покладено край домінуванню Російської церкви в Україні, і розпочалася нова сторінка в історії українського православ’я. «Не нову церкву для нашого народу ми утворюємо – ми відновлюємо ту рідну нашу церкву, за яку предки наші страждали, за яку життя своє покладали, могилами матір – Україну покривали», – наголошував тоді Василь Липківський. На жаль, через більшовицькі репресії ця історія відновлення виявилася короткою і драматичною, але недаремною. Адже 5 січня 2019 року Вселенський патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію об’єднаної Православної церкви України.

Система Orphus