Ви тут:
Суспільство 

Поетеса, культуролог, активістка юнацької організації “Пласт”: до 110-річчя Лесі Петлюри

Поетеса, культуролог, активістка юнацької організації “Пласт”: до 110-річчя Лесі Петлюри

110 років тому, 25 жовтня 1911 року народилася Леся (Лариса) Симонівна Петлюра — українська поетеса, єдина дочка Симона Петлюри. Її творчий доробок (вірші, статті, епістолярій, малюнки) вияскравлює патріотизм й неабияку обдарованість.

Про це повідомили у Полтавському офісі Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті.

Ця світла дівчина, творча особистість залишила слід на великому шляху українців до Правди і Волі. Ось вірш Лесі Петлюри “Прапор”:

“О, прапор наш, Вкраїни стяг шовковий,
Як сяєш ти в повітрі золотім!
І хто б сказав, скільки страждань і крові
Блищать слізьми у полиску твоїм!
А скільки щастя в полиску яскравім!
Скільки в нім віри, сонця і змагань!
До правди й сили, до міцної волі
Скільки посвят й великих поривань!
Як маєш ти! У лопоті шовковім
Палкі, таємні шелести вогню,
Й шумлять в тобі козачі корогови,
Що в бій несли Пречисту Покрову.
В твоїх складках двобарвної тканини
Є дух боїв і гостре сяйво лез,
А разом – мир і правда України,
Простори нив і моря синій плес.
О, стягу наш, освячений стражданням,
О, гасло чину й хвилі забуття!
В майбутнім хай тобі буде надбанням –
І наші вчинки, й розум наш, і завзяття!”

У листах Леся подала цікаві подробиці життя Європи минулих років, зокрема Франції та Чехії періоду 1920—1930. У нотатках оприлюднила спостереження і міркування про культуру, літературу, життя емігрантів, моди й певні деталі
повсякденності.

Леся Петлюра замолоду належала до пластунів і тому до кінця життя виявляла цікавість до пластунського життя як українців за кордоном, так і інших скаутів-побратимів. Володіла французькою.

Донька видатного уродженця Полтавщини і борця за незалежність України страждала на сухоти легенів, через що передчасно (16 листопада 1941 року) померла у містечку Камбо на півдні Франції.

Лесю показали у повнометражному художньому фільмі “Таємний щоденник Симона Петлюри”. Доньку Голови Директорії УНР і головного отамана військ УНР зіграла Вікторія Янчук.

До 100-річчя з дня народження видано збірку листів та інших творів “Леся Петлюра. Народе мій, улюблений…”. Також вірші Лесі Петлюри вміщені до книги “Симон Петлюра і його родина. Документи і матеріали”, яку у 2018 році видало і передало до бібліотечних фондів Полтавщини обласне об’єднання Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка (голова депутат обласної ради Микола Кульчинський). Книгу у 2018 році передали.

Видання стало можливим завдяки підтримці родини Віри і Богдана Боднаруків, очільників і фундаторів товариства української мови в Чикаго, яке вже 30 років фінансово допомагає обласним “Просвітам”.

Система Orphus