Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Хорол, Машівка та Карлівка: добірка видань про пам’ятки регіонів Полтавського краю

Хорол, Машівка та Карлівка: добірка видань про пам’ятки регіонів Полтавського краю

У рубриці “Видання про пам’ятки регіонів” особливу увагу заслуговує видання щодо розкопок рідкісної археологічної пам’ятки фіналу раннього бронзового віку в Лівобережному Подніпров’ї — Федорівського кургана, дослідженого в Карлівському районі, де і був знайдений так званий Федорівський ідол.

Опублікуємо короткі дайджести з крайніх завантажень видань електронної бібліотеки Центру охорони та досліджень пам’яток археології Полтавської обласної ради.

“Хорольщина: від давнини до сьогодення: збірник наукових праць та матеріалів конференції”. 2017.

До збірника на честь 100-річчя від дня заснування Хорольського районного краєзнавчого музею вміщені наукові статті, публікації та матеріали доповідей і повідомлень ювілейної наукової конференції «Хорольщина: від давнини до сьогодення» (м. Хорол Полтавської обл., 26 квітня 2017 р.), що презентують краєзнавчий та музейний виміри в діяльності закладів культури, науки Полтавської області і Хорольського району, сторінки 900-річної історії міста Хоролу. Завантажити за посиланням.

“Старожитності Хоролу”. 1994.

Гавриленко І.М., Кожевнікова О.М., Менчинський Д.А., Степанович С.П., Супруненко О.Б.

Видання розкриває сторінки стародавньої історії міста Хоролу Полтавської області, вперше подає відомості про археологічні пам’ятки на території та в околицях міста, численні археологічні знахідки. Публікуються результати обстежень поселень епохи бронзи, скіфського та давньоруського часу по р. Хорол, окремі знахідки зрубного, скіфського, сарматського та ранньослов’янського часу. Завантажити за посиланням.

“Археологические памятники Машевского района Полтавской области”. 1998.

Кулатова И.Н., Супруненко А.Б.

У виданні міститься перелік відомих на 1987 р. археологічних пам’яток і знахідок на території Машівського району Полтавської області, зазначено їх місцезнаходження, визначається культурна приналежність. В кінці каталогу приведені літературні та архівні джерела, в яких читач може знайти більш повні дані про пам’ятники. Завантажити за посиланням.

“Археологические памятки Карловского района Полтавской области”. 1990.

Супруненко А.Б.

У черговому виданні серії «Археологічні пам’ятки Полтавщини» міститься перелік відомих на 1988 рік археологічних пам’яток і знахідок на території Карлівського району Полтавської області, зазначено їх місцезнаходження, визначається культурна приналежність. Публікується комплекс кургану епохи бронзи у с. Федорівка, біля якого виявлено антропоморфна стела епохи раннього металу з багатою іконографією, знахідки з розкопок курганів у с. Климівка / роботи М. Я. Рудинського і А. К. Тахтая 1926 г. / і ін. Матеріали. В кінці каталогу наведено список літературних і архівних джерел, в яких читач може знайти більш повні дані про пам’ятники. Завантажити за посиланням.

Читайте також: У Полтаві презентували 17-ий том енциклопедичного видання “Звід пам’яток історії та культури України”

“Кургани поблизу с. Дмитрівка у межиріччі Ворскли та Орелі”. 1999.

Кулатова І.М., Супруненко О.Б.

У виданні публікуються результати охоронних археологічних розкопок 1996 р. курганів доби бронзи з поховальними комплексами культури багатоваликової кераміки та зрубної культури біля с. Дмитрівка Машівського району Полтавської області, розташованих на лівому березі р. Мокра Лип’янка (басейн р. Орель). Завантажити за посиланням.

“Фёдоровский идол и курган”. 2011.

Супруненко А.Б.

У виданні аналізуються матеріали розкопок рідкісної археологічної пам’ятки фіналу раннього бронзового віку в Лівобережному Подніпров’ї — Федорівського кургана, дослідженого в Карлівському районі Полтавської області, з яким пов’язана знахідка ідола з багатою іконографією другої чверті ІІ тис. до н.е. Наводиться опис й інтерпретація зображень видатного взірця культової монументальної пластики степового населення епохи бронзи — Федорівського ідола, а також дані про нові знахідки статуарних монументів в Дніпровському лівобережному терасовому Лісостепу межиріччя Псла та Ворскли. Завантажити за посиланням.

Фото: ЦОДПА

Система Orphus