Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

“Держава і Церква в новітній історії України: сучасні виклики”: у Полтаві відбувся круглий стіл 

“Держава і Церква в новітній історії України: сучасні виклики”: у Полтаві відбувся круглий стіл 

21 жовтня на базі ПНПУ відбувся всеукраїнський форум науковців – дослідників історії релігії, державно-конфесійних відносин, академічних та університетських науковців, здобувачів освіти.

Круглий стіл “Держава і Церква в новітній історії України: сучасні виклики” став продовженням традиційних наукових конференцій, яких відбулося вже вісім. Організаторами заходу стали кафедра історії України, Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України, Українська асоціація релігієзнавців, Національна спілка краєзнавців України. До круглого столу також долучилися науковці Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології НАН України.

Відкриваючи наукове зібрання, в.о. ректора, доктор історичних наук, голова Полтавського відділення Української асоціації релігієзнавців Роман Сітарчук відзначив, що Полтавський педуніверситет став однією з постійно діючих платформ з обговорення актуальних наукових проблем минулого і сучасного релігійного життя, його історичного контексту,  обливостей конфесійного розмаїття. Він також згадав засновника наукової школи дослідників державно-церковних відносин академіка Володимира Пащенка, який започаткував основу наукової співпраці з академічними установами, яка триває досі.

Модератор наукового зібрання Людмила Бабенко зауважила, що цього року організатори запропонували учасникам зосередитися на динамічних процесах сучасності, викликаних суспільно-політичними, воєнними, соціально-економічними чинниками, обговорити питання, які можуть бути цікавими здобувачам освіти, експертному середовищу, громадсько-політичним об’єднанням, органам влади. Всього до участі зголосилися більше 50 учасників з Полтави, Києва, Харкова, Одеси, Миколаєва, Тернополя, Івано-Франківська, Сум, Запоріжжя. Серед них у переважній більшості фахівці, постійне коло наукових інтересів яких тісно пов’язане з із зазначеними напрямками обговорення.

На початку засідання доцент Юрій Вільховий та професор Роман Сітарчук представили зреалізований проєкт “Релігійний атлас Полтавщини” та розповіли про досвід регіональних досліджень релігійних громад. Заступник директора Департаменту культури і туризму – начальник управління розвитку туризму, музейної спадщини та охорони культурної спадщини Полтавської ОДА Інна Шерстюк акцентувала увагу на результативності спільних проєктів в інтересах розвитку гуманітарної сфери області.

Обговорюючи стан діалогових комунікацій на міжконфесійному, науково-конфесійному, громадсько-конфесійному, державно-конфесійному рівнях, доповідачі констатували помітні зрушення, їхнє осмислення, уроки, трансформації у суспільних настроях, структурні зміни релігійної мережі тощо. Зокрема Лариса Владиченко (д. філос. н., заступник заввідділу з питань релігії, забезпечення права громадян на свободу світогляду і віросповідання Секретаріату Кабінету Міністрів України) зупинилася на аналізові сучасних тенденцій державно-конфесійного дискурсу, питаннях законодавства й державної політики у цій галузі, які потребують урегулювання. Глибокий компетентний аналіз прозвучав у доповіді авторитетних релігієзнавців д. філос. наук Людмили Филипович і к. філос. н. Оксани Горкуші (Відділення релігієзнавства Інституту філософії НАН України). Авторки дослідили обмежувальні параметри доцільного міжконфесійного діалогу в сучасній Україні, систематизували досягнення і проблеми у поліконфесійному полі вітчизняних реалій.

Підтвердженням актуальності пошуків порозуміння представників різних релігій і церков у їх різноманітті стали доповіді Віти Титаренко – відомої дослідниці протестантизму, Олега Бучми, який присвятив виступ темі державно-конфесійного діалогу як фактора сприяння розбудові “українського світу” (Відділення релігієзнавства Інституту філософії НАН України). Історики Алла Киридон, Олександр Тригуб, Олег Бажан, Микола Михайлуца, Вячеслав Оліцький, Валерій Капелюшний, Олександр Ігнатуша торкнулися різних історичних аспектів шляху Православної церкви України до Томосу про автокефалію, переходів релігійних громад та їхньої статистики, суперечливих тенденцій формування релігійно-конфесійної ідентичності та ін.. Рефлексії на події сьогодення прозвучали у виступах Галини Бондаренко та Ольги Недавньої. Їхні теми стосувалися нових аспектів соціальної доктрини релігійних громад в умовах російсько-української війни, позиції церков щодо вакцинації громадян в умовах пандемії.

Позитивним моментом було залучення до програми обговорення освітньо-гуманітарних аспектів у контексті відносин релігія–суспільство. Жвавий резонанс отримав виступ Ігоря Дрогобицького на тему “Виховання на цінностях у контексті присутності курсів духовно-морального спрямування у сучасній школі”, який зацікавив педагогів ЗЗСО міста Полтави, здобувачів освіти спеціальностей 032 Історія та археологія, 031 Релігієзнавство, 014.03 Середня освіта (історія), присутніх на обговоренні. Доцент Тамара Жалій також залучила до участі в круглому столі учасників гуртка «Юстиція», що діє на кафедрі історії України й об’єднує студентів–істориків та учнів Полтавської ЗОШ № 2. Режим онлайн на платформі Meet дозволив стати спікерами, дискутантами та слухачами обговорення понад сімдесяти учасникам. Завдяки організаторам та співмодераторам засідання технічне забезпечення дозволило продемонструвати доповідачам відео та графічні матеріали.

Одностайною була думка про ефективність обміну думками, науковими результатами, новими інтерпретаціями наукових проблем. Людмила Филипович зазначила, що порушена проблематика має однозначно прикладний характер і потребує популяризації та використання в навчальному процесі, на різних рівнях громадсько-політичного життя. За результатами роботи круглого столу буде виданий збірник наукових статей.

Марія Бойко

Фото: Людмила Бабенко

Система Orphus