Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

18 Мандрівний Docudays UA: у Полтаві переглянули та обговорили фільм “Невидимі”

18 Мандрівний Docudays UA: у Полтаві переглянули та обговорили фільм “Невидимі”

18 Мадрівний Docudays UA багато в чому незвичайний. І серед його особливостей кількість та якість правозахисних заходів, які тривають в оффлайн та онлайн форматах.

Більшість з них відбувається в рамках Всеукраїнської кампанії ГО “Докудейз” “Разом — за безпечні пологи!”. Розгорнулася ця компанія навколо проблеми, яку порушила в своєму фільмі “Невидимі” словацька режисерка Майя Мартіняк. Цю відверту та талановиту стрічку 16 жовтня дивилися в Полтаві на платформі онлайн-кінотеатру Docudays UA.

Щиро й зацікавлено говорили на непросту та замовчувану суспільством тему порушень прав під час пологів… Смілива режисерка ніби оголює невидиму для суспільства реальність і глядачі бачать істинне обличчя травми, через історіі пологів трьох жінок, кожна з яких “розповіла” нам свою щемливу документальну історію.

“Коли я почала працювати з темою травматичних пологів, мені було складно повірити, що жінки можуть зіткнутися з неповагою, маніпуляціями чи навіть насильством з боку медичного персоналу під час пологів. Заглибившись у питання, я виявила,  що деякі жінки справді залишають лікарні з травмами. Я не можу ігнорувати тему насильства над жінками в будь-якій формі. Тож так народилася ідея фільму”, – говорила в одному зі своїх інтерв’ю щодо  своєї мотивації зняти стрічку за такою непопулярною темою сама  Майя Мартіняк.

А на онлайн платформі після перегляду говорили про необхідність змін не лише в медицині, а й в суспільстві, у свідомості кожного,  і у Словаччині, і по всьому світі. Фільм відкрив простір для діалогу, а розвинула його одна з найкращих  на сьогодні експерток в нашій країні з питань безпечних пологів та захисту прав жінок.  Cпівзасновниця ГО “Природні Права Україна”, експертка з прав жінок під час вагітності і пологів, провідна експертка компанії Докудейз “Разом за безпечні пологи!”, правозахисниця Євгенія Кубах фахово, чітко та грунтовно окреслила проблему акушерського насильства, зокрема в Україні, де ця тема досі одна із табуйованих. Проте замовчування проблеми не означає її відсутність. Пані Євгенія розповіла про те що багато лікарів часто не визнають, що така проблема існує, а жінки, які зіткнулися з агресією і свавіллям медперсоналу в пологовому будинку, не завжди готові розповідати про це та скаржитися комусь. Трапляється й так, що породіллі навіть не усвідомлюють, що певні дії медиків стосовно них є насильницькими.

Аудиторія глядачів дізналась в чому саме полягає порушення прав жінок під час пологів, зокрема про порушення принципу інформованої згоди (неповідомлення про медичні втручання чи їхнє проведення без згоди або всупереч відмові жінки), і головне отримала корисну інформацію де і як можна отримати допомогу у випадку порушення прав під час пологів.

Говорили і про реакцію медичної спільноти на те, що з’явився фільм, про необхідні умови та ресурси, яких часто не вистачає задля того щоб забезпечити гідні пологи. Згадали слова режисерки, що її “мета не тільки проявити суспільству реальність народження людини, підготувати до цього жінок, а показати необхідність системних змін у відношенні медичного персоналу”, а це є надзвичайно важливим.

На жаль, держава не приділяє достатньої уваги цій проблемі, а відсутністю конкретних дій задля її подолання тільки підсилює невидимість. Наразі в нас, наприклад, немає національного протоколу, який регулює ведення нормальних пологів. Цей документ нечинний ще з 2014 року. У 2021 році втратять чинність інші численні протоколи, які стосуються теми акушерства. І це величезна проблема для пологової сфери в Україні.  Міркували разом із експерткою, чи можна через адвокацію, просвітництво, інформування суспільства змінити ситуацію на краще, якщо проблема системна?  Що ми маємо знати? На що спиратися? З’ясували, що так, можемо, якщо знаємо свої права та не замовчуємо проблему, якщо вона існує!

Пані Євгенія розповіла і про конкретні дії, спрямовані на покращення ситуації в даній сфері, як то  долучення українських організацій до Міжнародного руху «За права жінок в пологах»;  активну діяльність в рамках компанії Доку Дейз “Разом за безпечні пологи!”, створення тематичного сайту та буклету тощо.

Розмова вийшла не лише жвавою та цікавою, а й теплою та надихаючою … на активні дії, на зміни, на продовження життя… Адже змін потребує  і суспільне сприйняття дітонародження. Тоді буде змінюватися і ставлення до жінок, до майбутніх мам та до лікарів, які допомагають їм стати ними. І нехай всі мами та їхні діти будуть здоровими та щасливими! А мить появи в цей світ буде не травматичною, а найкращою!

Система Orphus