Ви тут:
здоров’я Медицина Суспільство 

Як відрізнити грип від простуди та коли звертатись до сімейного лікаря: роз’яснення сімейного лікаря

Як відрізнити грип від простуди та коли звертатись до сімейного лікаря: роз’яснення сімейного лікаря

Грип і застуда —  це не синоніми. Вони відрізняються, як повітряна куля і літак. Начебто є щось спільне, але ж геть різні речі. Якщо хворіти на застуду просто не приємно, то на грип ще й досить небезпечно, особливо людям похилого віку, вагітним та дітям. 

Прояви грипу, на які тобі варто звернути увагу:

– Раптовий початок

– Температура тіла 38-40°C. Якщо температура нижче 38°C — це інша хвороба.

– Виражений головний біль. Інколи такий сильний, що неможливо говорити, думати чи навіть спати

– Загальна слабкість декілька діб підряд 

– Слабкість й сильна ломота в тілі

– Кашель при грипі завжди сухий й супроводжується відчуттям дискомфорту, дертя, інколи болю в трахеї. Це якраз той випадок, коли відчуваєш, що болять легені. Але легені не болять — це реагує запалена слизова трахеї. 

– При грипі не буває нежитю

Коли звертатись до сімейного лікаря чи лікарки?

– Температура тіла вище 38,5°C, яка не збивається жарознижувальними препаратами. Уточнимо, що ефект від жарознижувальних засобів настає не раніше ніж через годину. Не варто чекати 36.6, зниження температури навіть на градус вже хороший знак.

– виражена задишка в стані спокою, або при мінімальному фізичному навантаженні (встали з ліжка, пройшлись по кімнаті, випили склянку води)

– Якщо вдома є пульсоксиметр, то нормальний показник насиченості крові киснем 99-95%. Показник 94% і нижче — тривожна ознака.

– Втрата свідомості

– Позитивний результат швидкого тесту на грип. Доступний, простий у виконанні й інформативний спосіб діагностики. Тест можна провести самостійно вдома і вислати фото тест смужки своєму лікарю/лікарці. Він/вона підкажуть, що робити далі

Профілактика:

  • В першу чергу вже звичні рекомендації: носіння маски, миття рук, уникнення місць скупчення людей, часте вологе прибирання, провітрювання приміщень.
  • Щорічна вакцинація від грипу. Щеплення від грипу дає гарантію, що ти не потрапиш в лікарню, а тим паче в реанімацію, якщо захворієш.

Безпечне самолікування до консультації з лікарем:

  • тепле рясне пиття
  • жарознижувальні
  • пастилки для горла, щоб зменшити дискомфорт, біль в трахеї.

Небезпечне самолікування:

– Використання анальгіну для зниження температури

– Антибіотики. Лікувати ними вірусні інфекції, так само як кип’ятити воду у холодильнику — неефективно, нереально, безглуздо.

Якщо дуже хочеться, то можна використовувати: листя капусти на лоб, банки, йодну сітку, мазь зірочку, ванночки для ніг з будь-якими травками, танці з бубном тощо. Ці методи неефективні, але дають відчуття, що ти щось робиш. Але значно краще — просто поспати.

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією “Твій сімейний лікар”. Сайт та Facebook–сторінка проєкту.

Система Orphus