Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

У Полтаві вшанували пам’ять жертв Бабиного Яру

У Полтаві вшанували пам’ять жертв Бабиного Яру

29 вересня виповнилось 80 років з дня початку масових розстрілів в урочищі Бабин Яр, який знаходиться на північно-західній околиці Києва.

Заступник голови Полтавської обласної ради Олег Бєлоножко, заступник голови Полтавської обласної державної адміністрації Катерина Рижеченко та полтавці поклали квіти до підніжжя монументу “Скорботна мати” у Полтаві. На цьому місці у 1941-1943 роках розстріляли тисячі місцевих мешканців та військовополонених.

“На вулиці Пушкарівській свого часу проживала моя бабуся. У дитинстві вона спочатку пошепки, а потім вже перед самою смертю у голос розповідала як по вулиці Пушкарівській вели спочатку військовополонених, а потім і мирних жителів в один кінець – у концтабори та на місце розстрілу. Я з дитинства всі ці розповіді добре пам’ятаю. Ніколи не маємо забувати події 80-річної давності”, – розповів заступник голови Полтавської обласної ради Олег Бєлоножко.

За інформацією Національного музею історії України у Другій світовій війні, 27—28 вересня 1941 року у Києві на стінах будинків, огорожах і стовпах з’явилися оголошення з текстом українською, російською і німецькою мовами: “Всі євреї міста Києва і його околиць повинні з’явитися в понеділок 29 вересня 1941 року до 8 години ранку на ріг Мельникової та Дегтярівської вулиць (біля кладовища). Взяти з собою документи, гроші, цінні речі, а також теплий одяг, білизну тощо. Хто з євреїв не виконає цього розпорядження і буде знайдений в іншому місці, буде розстріляний. Хто з громадян проникне в залишені квартири та привласнить собі речі, буде розстріляний”.

Читайте також: Жива пам’ять про трагедію Бабиного Яру

29 вересня того ж року маса людей, які рухалися з різних районів міста, зливалася в один потік на вул. Мельникова. У кінці її, біля протитанкового рову, загородженого “їжаками”, була поставлена “застава”, за якою розгорнута похідна канцелярія. Почергово від натовпу відділяли 30—40 осіб і під конвоєм вели “реєструватися”. У людей відбирали всі документи та цінності. Документи в поспіху кидали в мішки, а то і просто на землю, де вони лежали товстим шаром. Потім євреїв примушували роздягатися і через проходи в насипі виводили до краю яру, на протилежному боці якого на спеціально обладнаній дерев’яній платформі сидів кулеметник.

У різних публікаціях даються різні цифри загальної кількості знищених у Бабиному Яру — приблизно від 70 000 до 150 000 осіб.

Система Orphus