Ви тут:
здоров’я Суспільство 

Тимчасова хандра чи осіння депресія: що це та як з нею боротися

Тимчасова хандра чи осіння депресія: що це та як з нею боротися

Осіння депресія — це не тільки підпис під меланхолійними фото в соцмережах. Це цілком реальний діагноз. Вона рідко трапляється зненацька: зазвичай цей стан повторюється щороку в осінньо-зимовий період. При тому більшу частину року ви можете зберігати нормальне психічне самопочуття, але вже в кінці літа раптово знаходите себе в передчутті неминучої хандри.

Сімейна лікарка розповіла про осінню депресію. Серйозно вона називається “сезонний афективний розлад”. 

Вперше цей діагноз озвучив у 1984 році психіатр Норман Розенталь. Згодом він написав книгу на цю тему “Зимовий Блюз”. 

Найчастіше осіння депресія проявляється такими симптомами:

– Пригнічений настрій

– Зниження уваги та працездатності

– Розлади харчової поведінки

– Порушення сну

– Зниження лібідо

– Загальмованість або збудливість

– Зниження мотивації

– Відчуття нікчемності, безнадійності

“Важливо розуміти, що на відміну від клінічної депресії, сезонна триває в середньому 90 днів і повторюється щороку з жовтня і до початку весни. Її симптоми є менш інтенсивними: людина може виконувати повсякденні справи, але менш охоче і прикладаючи більше вольових зусиль.  На жаль за умов несвоєчасної діагностики та невірного лікування осіння депресія може викликати більш складне захворювання — клінічну депресію, або загострювати вже існуючі психічні розлади чи стани”, – зазначила лікарка.

В основі виникнення сезонної депресії стоять три біохімічні слони:

  •  зниження серотоніну — гормону радості;
  • підвищення мелатоніну — гормону, що регулює сон та циркадні ритми;

– недостатністю вироблення вітаміну D.

Ці біохімічні слони стоять на черепасі, яка науково зветься “зниження інсоляції”, тобто — коротший світловий день і похмура погода.

Якщо ви з тих людей, які щороку потерпають від осінньої депресії, ділимось лайфгаками по її полегшенню:

  • Заплануйте хоча б невеличку відпустку на осінь. Якщо не яскраве сонечко в теплій країні, то хоча б зміна пейзажу за вікном зроблять свою справу. Повірте, дощова погода у Відні чи у Львові це зовсім не те саме, що дощ в рідному місті.
  • Не плануйте на осінь масштабні плани по покращенню себе та зміні стилю життя. Не радимо записуватись в спортзал, починати вчити італійську і ходити на гончарство одночасно. За пару тижнів чи місяць ваші сили можуть закінчитись, а відчуття неповноцінності залишиться замість омріяних змін. Ставтесь з повагою до власних ресурсів, усвідомлюйте їхні обмеження в безсонячний період, та оберіть щось одне — таке, що принесе максимальне задоволення за мінімальних вкладень сил. Якщо ви давно хотіли навчитись грати на барабанах, йдіть і вчиться. Навіть якщо нове вміння здається безглуздим, бо The Beatles давно розпались, а в іншому гурті ви грати не хочете. А решту космічних планів і нове життя з понеділка перенесіть на весну, коли матимете ласкаве сонце на обличчі, вітамін D в тілі, та більше сил і мотивації.
  • Робіть щодня для себе щось приємне. Нехай це буде чашка кави чи нова сорочка. Будь що, що змусить вас посміхнутись.
  • Мінімізуйте користування гаджетами, особливо у вечірній час. Відпишіться від усіх і всього що вас дратує, пригнічує, змушує відчувати себе неповноцінно, або краде час
  • Їжте здорово, збалансовано і повноцінно. Осінні сезонні продукти смачні, корисні і такі красиві!
  • І останній найбанальніший пункт. Не відмовляйте собі у сні. Ваше тіло його потребує, а британськими вченими давно доведено, що можна обійтись без ще однієї серії улюбленого серіалу на ніч.

“Якщо ви все ж таки помітили за собою перші ознаки осінньої депресії, не зволікайте і зверніться до свого сімейного лікаря або лікарки: вони мають знати, як зарадити”, – радить лікарка.

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією “Твій сімейний лікар”. Сайт та Facebookсторінка проєкту.

Система Orphus