Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

ОСББ Полтави, яким вдалося: успішні проєкти, їх реалізація та переваги об’єднання

ОСББ Полтави, яким вдалося: успішні проєкти, їх реалізація та переваги об’єднання

Полтавці, які наважилися на створення об’єднання співвласників поділилися власним досвідом та показали результати своєї праці.

ОСББ «Героїв Сталінграду 8А» створили у 2016 році. Голова ОСББ Антоніна Дрозд поділилася досвідом облаштування прибудинкової території.

«Наш будинок знаходиться над прірвою, тому перше, що зробили – це обгородили територію навколо. Потім поступового облаштували прибудинкову територію: зробили гойдалки для дітей, волейбольне та футбольне поле, поставили батут, тенісний стіл, бесідки для відпочинку. Кожного вечора тут збираються і діти, і дорослі, навіть з інших будинків приходять до нас відпочити. Усі рішення щодо використання коштів ми приймаємо разом із співвласниками будинку на загальних зборах. На сьогодні тариф на утримання будинку становить 4 грн/м². У цей тариф входить оплата послуг з електроенергії, освітлення, прибирання, ремонтні та аварійні роботи. Ми не беремо участі у проєктах. Усі заходи, які впроваджуємо зроблені за кошти мешканців. На окремі види робіт (закупівля паркану, гойдалок, бесідок та ін.) збираємо кошти додатково. Наприклад, 220 м² паркану обійшлися нам у 300-350 тисяч гривень. Ми налагодили систему господарювання. На кожному поверсі у нашому будинку є староста, який відповідає за порядок. У нашому будинку 16 поверхів та 112 квартир. Усі мешканці зацікавлені в облаштуванні будинку, тому проблем не виникає», – розповіла голова ОСББ «Героїв Сталінграду 8А» Антоніна Дрозд.

Прикладом сучасного європейського підходу до безпеки є ОСББ «Щепотьєва 3А». Тут самостійно замінили вхідні двері, встановили LED-лампи із датчиками руху на кожному поверсі, також встановили камери відео спостереження по периметру будинку та в під’їздах.

«Фішкою нашого будинку є вхідні енергоефективні, скляні двері. Ми можемо бачимо хто заходить у будинок, хто виходить, тому ніхто сторонній потрапити не може. Також задля безпеки ми встановили камери спостереження по периметру будинку, на поверхах й у ліфті. Нашому ОСББ 5 років. За цей час ми закрили вихід на п’ятий поверх, у підвалі провели освітлення, на кожному поверсі встановили датчики руху. Також встановили енергозбережні LED-лампи, таким чином заощаджуємо близько 2 тис гривень на електроенергії. Розмір внеску на утримання будинку становить 4,3 грн/м², був 3,4 грн/м², але у нас тривають ремонтні роботи в під’їздах, тому плату підвищили. Наш будинок новий, йому менше 10 років, тому не маємо можливості брати участь у фондах. У нас є резервний фонд, з нього й беремо кошти на всі заходи, які реалізовуємо», – пояснила голова ОСББ «Щепотьєва 3А» Лілія Якубовська.

ОСББ активно беруть участь у державних програмах та фондах. Зокрема, полтавці розповіли про участь у програмі енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім».

Програма дозволяє модернізувати внутрішні системи будинку, провести утеплення, зменшити споживання енергії та витрати за комунальні послуги, до того ж обіцяють повернути до 70% витрат.

«Нашому будинку 45 років. ОСББ створили у 2009 році. У 2020 році ми почали реалізацію програми Фонду енергоефективності «Енергодім». Для енергомодернізації нашого будинку обрали Пакет Б «Комплексний». Уже провели багато будівельних робіт: зробили індивідуальний тепловий пункт, встановили балансувальні клапани, замінили вікна на енергозберігаючі в місцях загального користування, відремонтували повністю покрівлю, замінили всі труби. Зараз реалізуємо останній етап пакету – утеплення стін. Коли ми встановили лічильники і почали ручне регулювання і контроль, відразу мали економію близько 20%. Загальна сума на всі заходи щодо енергоефективності по програмі «Енергодім» становить більше 7 млн. гривень. Фонд Енергоефективності відшкодовує 70% від суми. У 2015 році ми взяли «теплий кредит» та встановили лічильники, у 2016 році взяли кредит на ремонт покрівлі, у 2018 кредит на заміну труб. На сьогодні по програмі «»Енергодім» Фонду Енергоефективності ми отримали кредит на загальну суму майже 2 млн. гривень та вже подали заявку на компенсацію відсотків і погашення кредиту по міській програмі «Підтримки ОСББ в місті Полтава». Основний внесок на утримання будинку складає 3,5 грн/м², ще ми сплачуємо додатковий внесок майже 8 грн на погашення кредиту», – розповів голова правління ОСББ «Наш дім-21» Олег Зволинський.

«Наш будинок побудований у 1991 році. Коли ми стали автономні, у 2017 році, усю роботу спрямували на енергоефективні заходи. За програмою «теплих кредитів» замінили вікна та вхідні двері на енергоефективні, виконали реконструкція гарячого водопостачання та опалення, замінили балконні блоки, у 2018 році встановили ІТП. По програмі «Енергодім» Фонду енергоефективності виконали модернізацію гарячого водопостачання та отримали 70% відшкодування від вартості. Наразі ми працюємо над повним утепленням фасаду будинку за цією ж програмою. На сьогоднішній день обов’язковий внесок становить 3,8 грн/м², додатково сплачуємо 2,5 грн/м² на погашення кредиту по утепленню. Якщо порівняти суми в платіжках з енергоносіїв з платіжками мешканців будинків, які не створили Об’єднання співмешканців багатоквартирних будинків, то ми сплачуємо на 30% менше», – розповіла голова правління ОСББ «Полюсна 10» Ніна Науменко.

«Нашому ОСББ п’ять років. За цей час ми зробити ремонт у семи під’їздах, відремонтували дах за окремі внески мешканців, частково замінили вікна на енергозберігаючі в місцях загального користування. У 2019 по програмі «Енергодім» Фонду енергоефективності повністю замінили труби та утеплили їх, встановили два ІТП, балансувальні клапани. За цією ж програмою замінили циркуляцію гарячої води по підвалах, це дало змогу зменшити платіжки за гарячу воду. Індивідуальний тепловий пункт дуже зручна система, вона допомагає регулювати кількість тепла для будинку у залежності від погоди та заощаджувати 10-50% в залежності від погодніх умов», – розповів голова правління ОСББ «Мирне-18» Сергій Бакша.

Створити ОСББ і стати справжніми хазяїнами свого будинку полтавці можуть і зараз. Допомагає у створенні об’єднання і впровадження енергозаощаджувальних технологій “Фонд енергоефективності в Україні”.

«Програми «Енергодім» державної установи Фонду енергоефективності повноцінно функціонує вже два роки. На сьогоднішній день 752 ОСББ з усієї України беруть участь в ній. У Полтаві не багато заявок на участь в програмі, усього 13. Загальна вартість енергоефективних заходів, які будуть впроваджені по цій програмі становить близько 6 млр гривень. Ці гроші будуть витрачені на розвиток будинків, бізнесу, ринку, праці. Компенсація від фонду надається на заміну всіх трубопроводів опалення гарячого водопостачання і утеплення, встановленні індивідуальних теплових пунктів , заміну вікон на сходових клітинах, заміну вхідних дверей, теплову ізоляція стін, даху, підвалу. Фонд енергоефективності надає гранти на часткове відшкодування витрат. На сьогодні гранд виплат від фонду становить 40% на Пакет А (без утеплення), 50% на пакет Б (комплексний з утепленням) та 70% на всі інші супровідні роботи: розробку енергоаудиту, проєктно-коштористої документації , авторський, технічний нагляд. Будь-яе ОСББ має право приймати участь у Фонді по енергоефекивності», – розповів регіональний радник державної програми «Енергодім» державної установи Фонду енергоефективності Володимир Колієнко.

Система Orphus