Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Ольга Герасим’юк подарувала Пирятинському краєзнавчому музею три картини та щоденник

Ольга Герасим’юк подарувала Пирятинському краєзнавчому музею три картини та щоденник

Пирятинський краєзнавчий музей отримав унікальні експонати – три картини, донедавна забутого на малій батьківщині, місцевого художника ХІХ століття Олексанра Швайкевича, щоденник його доньки і онуки та фотографію доньки. Усі ці речі подарувала музею голова Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, пирятинка Ольга Герасим’юк.

Про це повідомили у Пирятинській громаді.

Цілком ймовірно, що до сьогоднішнього дня ім’я художника Олександра Швайкевича на Пирятинщині ніхто не чув. Про це говорять і наші краєзнавці. Одного разу Олександр Рудковський натрапив на кілька фото. Трішки згодом, разом з Ольгою Герасим’юк, почали вивчати цю тему і знайшли багато цікавих фактів і колекціонера, який має фото й документи, за якими вже склалася історія пирятинського художника-іконописця Олександра Швайкевича. Краєзнавець Олександр Рудковський провів для присутніх пізнавальну лекцію.

Як стало відомо, його мати із Усівки дворянського роду, а батько – козацького. Сам художник мав маєток в Пирятині на Замку. Цьому є документальне та фото підтвердження. Ймовірно, що на одній із подарованих картин, де зображений художник в саду, то є краєвиди двору Швайкевича. Ще одна картина – то автопортрет художника, і на третій картині – зображений козак. За свої роботи художник отримав 5 срібних та одну золоту медаль, мав майже всі державні нагороди того часу. Його картини купував художньо-меморіальний музей Рєпіна. Основною темою художніх робіт було іконопис, розпис храмів та портрети. Олександр Швайкевич жив і в Одесі у власному будинку, який збудований за його ж проєктом. Ця будівля збереглася до цього часу. А в Одеському художньому музеї розміщені дві роботи пирятинського художника на постійній основі.

“Я вважаю, що повернення постаті Швайкевича до нас на батьківщину є дуже важливим кроком. Адже це як відкриття свого родича. Ніби дивишся альбом і дізнаєшся, ким був твій прапрадід, що він значив і що корисного зробив”, – зазначила Ольга Герасим’юк.

Фото: Пирятинська громада

 

Система Orphus