Ви тут:

Нацбанк очищає страховий ринок: що буде з виплатами по ОСАГО?

Дія ліцензії чотирьох страхових компаній із зобов’язаннями по ОСАГО Нацбанк тимчасово призупинив. Чи дійсна ваша страховка авто і що робити, якщо СК відмовляється виплачувати страхове відшкодування по автоцивілці, читайте далі.

ОСАГО на паузі у 4 СК: що далі?

Причиною призупинення дії ліцензій чотирьом страховим компаніям (СК) Нацбанк назвав недотримання з їх боку обов’язкових фінансових нормативів.

У своєму роз’ясненні НБУ акцентував, що незважаючи на таку ситуацію страховики повинні продовжувати виконувати взяті на себе зобов’язання по ОСАГО. А ось укладати нові договори з автоцивілки вони поки не можуть. У той же час, Нацбанк звернув увагу – деякі з чотирьох СК вже відмовляють у виплаті, порушуючи закон.

За даними регулятора, на ТДВ «СК« Ю.Ес.Ай. », ПрАТ« СГ «Ю.БІ.АЙ.-КООП», ТДВ «Міжнародна страхова компанія» та ПрАТ «СК« Глобал Гарант »припадає близько 8% ринку ОСАГО. Всього за 2020 й, за інформацією НБУ, 8,3 млн автомобілів власники застрахували по автоцивілці і сплатили понад 6,1 млрд грн страхових премій.

У профільних групах в соцмережах вже говорять про швидке порушення справ про банкрутство відносно ряду СК, в тому числі і з ліцензією ОСАГО. При такому положенні справ вони перестануть бути членами Моторного бюро і не зможуть далі продавати автоцивілку. Статистика МТСБУ показує, що за період з 2006 по 2020 рік з ОСАГО перестали працювати 65 СК, найбільш кількість залишили Моторне бюро довелося на 2014-й.

Якщо СК банкрут, хто платить по ОСАГО?

Згідно із законом про ОСАГО, в разі припинення діяльності або визнання СК банкрутом зобов’язання перед клієнтами цієї компанії бере на себе МТСБУ, задіюючи резерви спеціальних фондів, які формують з відрахувань СК в тому числі для таких випадків. Якщо в Моторне бюро звертається постраждала в ДТП сторона, щоб отримати виплату з фонду, оскільки СК винуватця більше не працює на ринку, розрахунок відбувається за певною процедурою. Регулятор оцінює залишки активів страховика і загальну суму накопичень в резервному фонді. Далі визначає розмір заборгованості перед постраждалими і пропорційно їм виплачує.

Наприклад, виявиться, що у СК в активах залишилося 100 млн грн, а за договорами ОСАГО вона повинна 200 млн грн, значить, виплати отримають далеко не всі і не повністю.

Ситуація здається безвихідною: ви дотримали закон, купили ОСАГО, але все одно доводиться платити за відновлення транспортного засобу. Однак існує інструмент, який позбавить вас від таких неприємностей.

Пряме врегулювання проти СК без ліцензії

На страховому ринку в Україні компанії все частіше вдаються до прямого врегулювання (ПУ) збитків. Це означає, що страхувальник може отримувати страхове відшкодування в СК, з якою уклав договір, а не у страховика винуватця ДТП.

Істотною перевагою прямого врегулювання страхового випадку є те, що страховик дорожить своїм клієнтом і не затягує з виплатою. За словами генерального директора МТСБУ Володимира Шевченка, даний механізм по ОСАГО в четвертому кварталі минулого року скоротив терміни виплати відшкодування практично в два рази – в середньому до 40 днів.

Правда, тут є нюанс: пряме врегулювання за звичайним ОСАГО можливо, тільки якщо обидві СК (винуватця і потерпілого в ДТП) входять в пул компаній, які підписали угоду про ПУ. На даний момент таких СК 15.

Один з варіантів забезпечити пряме врегулювання без додаткових умов – вибрати універсальну страховку. Наприклад, в СК One Click такий договір страхування:

  • може бути укладений з клієнтом при покупці поліса автоцивілки;
  • передбачає виплату для ремонту авто в розмірі до 130 тис. грн без франшизи;

Перевага ПУ від ВК – універсальність, оскільки воно працює з будь-СК і навіть в тому випадку, коли у винуватця ДТП немає поліса автоцивілки. Якщо винуватець дорожньої аварії зник, досить знати держномер його ТЗ, щоб отримати виплату, також можливо врегулювання по європротоколу при збиток до 50 тис. Грн. Виплату страхувальник отримає в встановлені договором терміни, а СК далі сама буде розбиратися з винуватцем ДТП і МТСБУ, навіть якщо мова йде про потенційний банкрут.

Таким чином, в цілому поліс з опцією «пряме врегулювання» – ефективний спосіб захистити себе від різних непередбачених ситуацій і додаткових витрат. Це дає можливість спілкуватися тільки зі своєю страховою компанією, для якої ви як її клієнт дуже важливі. Відповідно, виплату отримаєте швидше і в повному обсязі.

Система Orphus