Ви тут:
Оголошення Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

До роковин трагедії Бабиного Яру у Полтаві презентують цикл соціальних роликів

До роковин трагедії Бабиного Яру у Полтаві презентують цикл соціальних роликів

29-30 вересня на державному рівні вшановуються 80-ті роковини від початку масових розстрілів, здійснених гітлерівцями у Бабиному Яру (29–30 вересня 1941 року). До роковин трагедії у Полтаві, у середу, 29 вересня, о 14-00 відбудеться просвітницько-меморіальний захід.

Про це повідомили у Полтавському офісі Північно-східного міжрегіонального відділу УІНП.

ЩО? Державний архів Полтавської області за участю громадських організацій та Полтавського офісу Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті (УІНП) проводить просвітницько-меморіальний захід «Злочини Третього Райху». У межах заходу відбудеться показ-презентація циклу соціальних роликів про жителів України, що рятували євреїв від Голокосту.

Соціальні ролики створила громадська організація «Всеукраїнський благодійний фонд «Заради тебе» за підтримки УІНП.

Модеруватимуть захід співробітники Державного архіву Полтавської області.

ДЕ? Корпус №1 Державного архіву Полтавської області (м. Полтава, вул.Пушкіна, буд. 18/24).

КОЛИ? Середа, 29 вересня о 14-00.

ДОВІДКА. Як зазначається в інформаційному матеріалі УІНП, з метою гідного вшанування пам’яті жертв злочинів, скоєних нацистами під час окупації міста Києва в роки Другої світової війни, та у зв’язку з 80-ми роковинами від початку трагічних подій у Бабиному Яру – масового вбивства євреїв, українців, ромів та осіб інших національностей Президент України 15 грудня 2020 року підписав Указ № 567 “Про заходи у зв’язку з 80-ми роковинами трагедії Бабиного Яру та додаткові заходи щодо подальшого розвитку Національного історико-меморіального заповідника “Бабин Яр”.

Бабин Яр – місце пам’яті та некрополь близько 100 тисяч цивільних громадян і військовополонених, розстріляних нацистами у 1941–1943 роках. Серед них – євреї, підпільники Організації українських націоналістів, роми, “саботажники”, порушники комендантської години та навіть пацієнти психіатричної лікарні імені Павлова.Трагедія стала символом “Голокосту від куль” і нацистської політики масового знищення людей. Масові розстріли в Бабиному Яру розпочалися відразу після вступу нацистів та їхніх союзників до Києва у вересні 1941 року і відбувалися чи не щоденно до завершення окупації Києва. Найтрагічнішими стали 29–30 вересня, коли вбили майже 34 тисячі євреїв – мешканців Києва. В німецьких донесеннях цю операцію назвали “гросакцією” (“велика акція”, від нім. Großaktion). Формальним приводом до неї стала радянська диверсія зі знищення Хрещатика 24 вересня. Нацистська операція в Бабиному Яру 29–30 вересня стала однією з наймасштабніших каральних акцій Другої світової війни. Провідна роль у розстрілах кінця вересня початку жовтня 1941 року в Бабиному Яру належить зондеркоманді 4а під орудою штандартенфюрера СС Пауля Блобеля. Цей нацистський підрозділ здійснив також масові вбивства євреїв у Львові, Рівному, Луцьку, Новограді-Волинському, Житомирі, Білій Церкві та інших містах.

Голокост – важка незагоєна рана в історії України в Другій світовій війні. Жертвами злочину стали близько півтора мільйона українських євреїв. Нацисти знищили їх як соціокультурну й етнорелігійну спільноту. Пам’ять про трагедію Бабиного Яру попри всі обставини завжди залишалася живою. Перші художні твори на цю тему з’явилися вже в 1941–1943 роках. Художник-етнограф Юрій Павлович щодня робив замальовки олівцем із натури. Першими художніми текстами стали поетичні твори Ольги Анстей та Людмили Титової. По війні комуністичний режим замовчував або спотворював пам’ять про жертв, намагався зруйнувати сам яр та навколишні кладовища. Проте це йому не вдалося. Бабин Яр залишався застереженням про небезпеку від ненависті, расизму, міжнаціональної ворожнечі, переслідування та знищення людей за етнічною, політичною, релігійною або іншими ознаками. Пам’ять про Голокост і Бабин Яр, зокрема, це також вшанування рятівників, Праведників народів світу. Це почесне звання присуджують з 1963 року людям, які в роки нацистської окупації рятували євреїв від переслідувань та загибелі. Сьогодні Україна посідає четверте місце за кількістю Праведників народів світу серед країн, в яких встановлено факти порятунку євреїв. Станом на 1 січня 2021 року відомо імена 2673 Праведників з України.

Система Orphus