Ви тут:
Суспільство 

30 вересня – День Віри, Надії, Любові та Софії: традиції, звичаї та заборони

30 вересня – День Віри, Надії, Любові та Софії: традиції, звичаї та заборони

Щорічно 30 вересня православні християни відзначають День пам’яті святих мучениць Віри, Надії, Любові та їх матері Софії. Також вітають з Днем ангела жінок з іменами Віра, Любов, Надія і Софія. 

Легенда про мучениць

В основі легенди — історія про одну матір Софію, та трьох її доньок: Віру, Надію і Любов. Імена у дівчаток такі були не випадково: їх мати була зразковою християнкою і назвала дочок найсвітлішими жіночими рисами, бажаючи виховати у них лише найкращі якості, пише glavcom.

Жили всі четверо жінок у Римі, в часи, коли прихильники християнської віри зазнавали переслідувань та покарань. Така доля не оминула й матір із доньками. Їх відправили на суд, де сам король Адріан вирішував подальшу долю невільників.

Король запропонував усім чотирьом помилування, якщо всі відречуться від своєї віри. Отримавши відмову — Адріан дуже розлютився. Потім їх намагались змусити відректись катуваннями — проте і це не допомогло.

Трьох дочок, згідно з легендою, закатували до смерті на очах у матері. Софія ж не відходила від могил доньок протягом наступних декількох днів, поки не померла сама. За таку смерть церква і нарекла чотирьох жінок святими мученицями. Обличчя їх почали зображувати на іконах, а імена отримали широку популярність серед християн, в тому числі, і в українців. Сьогодні і досі часто можна зустріти в народі такі імена як Софія, Надія, Віра чи Любов.

Традиції та звичаї

Основна традиція цього свята – гучний жіночий плач рано вранці. Вважається, що якщо жінка поплаче, то це відлякає всі біди, прикрощі та напасті від неї самої та її сім’ї. Заміжнім жінкам в цей день потрібно поставити в церкві дві свічки біля ікони Ісуса Христа і ще одну – вночі в коровай і 40 раз прочитати слова про спокій. На ранок коровай слід розділити між усіма членами сім’ї та домашніми улюбленцями. Завдяки цьому обряду в будинок приноситься спокій і затишок.

У церкві потрібно помолитися біля ікони трьох великомучениць, попросити, віри, сили, здоров’я, любові, благополуччя. У ікони Софії просять здоров’я дітям і жінкам, а також зачаття дитини.

Цей день проводять у родинному колі, більшу частину уваги приділяють дівчаткам.

Народні прикмети 

30 вересня вважається небезпечним і нещасливим днем.

Весілля, заручини і весілля 30 вересня не проводять — погана прикмета.

Жінкам не варто сьогодні займатися домашніми справами.

Народні прикмети говорять, що цей день завжди холодно і дощитиме.

Після Віри, Надії, Любові починаються перші заморозки.

Якщо журавлі полетять у цей день, то на Покров буде мороз, а ні, то зима буде пізніше. Зазвичай слідом журавлям кричали : «колесом дорога», для того, щоб навесні вони знову повернулися в рідні місця.

Якщо в цей день пішов дощ, буде рання весна.

Заборони

Призначати заручини або вінчання на 30 вересня – погана прикмета.

Крім того, в цей день жінкам не можна займатися домашніми справами.

Фото: 24tv.ua

Система Orphus