Ви тут:
PROвсе Суспільство 

27 вересня – День туризму: 10 цікавих фактів

27 вересня – День туризму: 10 цікавих фактів

27 вересня відзначається Всесвітній день туризму у 33 країнах світу. Свято туризму стосується не лише людей, чий стиль життя пов’язаний з подорожами та рюкзаками. Це свято кожного, хто хоча б раз відчув себе мандрівником, вибравшись на природу. До того ж, це ще й свято тих, хто працює у цій сфері.

День туризму було засновано у 1979 році. Дата була вибрана не випадково – 27 вересня 1970 року Всесвітня туристична організація прийняла свій статут. В Україні День туризму відзначається з 1998 року, згідно з указом президента.

10 цікавих фактів про туризм

1. Походження терміну “Туризм”

Вважається, що слово «туризм» з’явилось у Франції в XVIII столітті. В перекладі воно означає щось на кшталт “мандрівка заради задоволення”. А популяризував його Стендаль, який у 1838 році видав книжку «Спогади туриста» (Memoires d’un touriste), пише viza-valiza.

2. З чого все почалося?

З давніх часів головною метою туризму були паломництво та відвідування пам’яток. Найпершими “туристичними” об’єктами вважаються античні сім чудес світу. Сьогодні зі славетної сімки вціліли лише Єгипетські піраміди, втім, замість старих рукотворних пам’яток з’явилися нові, а до них додалися природні, що раніше не викликали у людей зацікавлення.

3. Перший готель all inclusive

Перший готель all inclusive був ідеєю бельгійця доктора Жерара Бліца і з’явився понад 60 років тому на одному з островів Карибського басейну. Поштовхом для розвитку нового формату відпочинку стала фінансова криза в США. Сім’ї, які прагнули заощадити на відпустці, ідею заплатити більше, але за все одразу сприйняли охоче. Незабаром формат all inclusive перейшов на круїзні лайнери, а в 70-х роках дістався Туреччини.

4. Перший турагент

Першим турагентом вважається англієць Роберт Смарт. У 1822 році він почав реєструвати пасажирів на пароплави, що курсували Брістольським каналом, а також організовувати для клієнтів плавання до Дубліна.

5. Перша валіза на колесах

Першу валізу на колесах винайшов співробітник компанії United States Luggage Бернард Девід Садоу в 1972 році. Якось, повертаючись з відпустки, він звернув увагу на те, як легко працівники аеропорту транспортують багаж на візочках. Ідея прилаштувати до валізи колеса здалася Девіду геніальним і простим рішенням. Утім, провідні виробники сумок прийняли її без жодного ентузіазму. Як бачимо сьогодні — даремно.

6. Батьком “пакетного туризму” вважається англієць Томас Кук. У 1814 році він організував першу туристичну мандрівку на потязі від Ланкастера до Логоборуга для кількасот осіб. У вагонах першого публічно розрекламованого екскурсійного потяга пасажирів розважав оркестр, їм пропонували чай та булочки. Квиток коштував 1 шилінг. З 1847 року компанія Кука стала масово організовувати тури не лише у Європі, а й в Америці, де одним з перших клієнтів став Марк Твен. Сьогодні компанія Thomas Cook Group залишається однією з найбільших туристичних організацій світу.

7. Перші індивідуальні подорожі

Першим фахівцем в організації індивідуальних ексклюзивних поїздок був Томас Беннет, знову англієць, який служив секретарем у британського консула в Осло (Норвегія). Перебуваючи на цій посаді, Беннет організував індивідуальні театральні тури в Норвегію. З 1850-го він став називати себе “організатором поїздок” і надавав індивідуальним туристам маршрути, транспорт, харчування й туристичне спорядження, заздалегідь домовлявся про коней та готелі для клієнтів.

8. Масовий туризм в Таїланді

Масовий туризм в Таїланді зародився завдяки війні у В’єтнамі, коли країна стала відігравати роль тилу для американських солдатів. Тут розташовувалися великі військові бази, а також місця для відпочинку військовослужбовців США, які перебувають у відпустці.

9. Шматочок старовини на пам’ять

Туристи люблять забирати з собою шматочки стародавніх споруд «на пам’ять». Стурбована долею Парфенона, влада Афін найняла спеціальних робочих, які вночі розкидають навколо храму спеціально привезені шматки мармуру.

10. Туризм в Чорнобильській зоні

Журнал Forbes визнав зону навколо Чорнобильської атомної електростанції одним з “суперекстравагантних туристичних місць, де можна і відпочити, і побачити те, чого більше немає ніде в світі”.

Фото: pexels

Система Orphus