Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

252 роки тому народився Іван Котляревський: факти з життя

252 роки тому народився Іван Котляревський: факти з життя

9 вересня 1769 року народився український письменник, військовий, класик нової української літератури, громадський діяч Іван Котляревський.

Про факти із життя класика розповіли у Полтавському літературно-меморіальному музеї І. Котляревського.

У незнатній, неродовитій полтавській сім’ї народився хлопчик-нащадок із дивовижним чуттям рідного слова, його сили і краси.

Ще в роки навчання у Полтавській семінарії до нього приклеїлось прізвисько “рифмач” за талант вмить викрешувати вогонь слова.

“Ми дуже мало знаємо про його юні літа, коли він скрипів перами у канцелярії полтавського магістрату, подавав начальникам папери, відправляв їх кудись поштою. Мабуть, був як усі. Та був у нього рідкісний дар спостережливості, мовної пам’яті – у свідомості та уяві юного Івана карбувались особливості характерів, поведінки, чоловічого куражу, геройства, доблесті і жіночого кокетства – все людське різнобарв’я. Він поринав у життя свого оточення – сусідів, друзів, простих обивателів і «непростих» полтавців і уважно придивлявся до нього. Навколо нього була стихія – людське море. Цю Україну і показав Іван Котляревський в “Енеїді” – не політично, а онтологічно: як буття народу. “Україна – є! Українці – є!” – сказала світові ця поема”, – розповіли у музеї.

Весь свій вік Котляревський служив Полтаві – як очільник виховного пансіону для дітей бідних дворян, як піклувальник Полтавських благодійних закладів і, нарешті, як директор полтавського Вільного театру.

Його перу належать дві п’єси – “Наталка Полтавка» та ”Москаль-чарівник”. На сцену вийшли прості жителі Полтави та найближчих її околиць із своїми бідами і надіями, з своєю любов’ю, вірністю, покорою батькам і, що дуже важливо, власним уявленням про життєві цінності:  “Бог нам поміг перенести біди і напасті, він поможе нам вірною любовію і порядочною жизнію буть приміром для других і заслужить прозвище добрих полтавців”, – кажуть вони.

“Бувши природним українцем, Котляревський належав водночас до рідкісного крихітного племені мудреців. А ще б краще сказати, він був справжнім “веселим мудрецем”, який чесно виконав свій синівський обов’язок перед Богом та Батьківщиною”, – додали у музеї.

Полтавцям пропонують згадати деякі факти з життя письменника. Для необхідно відповісти на питання, які пов’язані не лише з його біографією, а й творчістю. Зокрема, п’єси “Наталка Полтавка”. Опитування доступне за посиланням.

Фото: фейсбук (світлина зроблена в Музеї Становлення української нації (м.Київ)

Система Orphus