Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

220 років із дня народження Михайла Остроградського: легенда про видатного математика з Полтавщини

220 років із дня народження Михайла Остроградського: легенда про видатного математика з Полтавщини

Нащадок старовинного козацького роду з маленького села у Полтавській області став генієм математики. Він вивів формулу, відому науці як “формула Остроградського”. У 2001 році ЮНЕСКО внесла Михайла Остроградського до переліку видатних математиків світу.

Михайло Остроградський вивчав у Парижі аналітичну і небесну механіку, математичний аналіз і математичну фізику, гідромеханіку і балістику, слухав лекції видатних французьких математиків, пише Укрінформ. З його студентськими роками пов’язана одна легенда.

Остроградський відвідував лекції професора Лапласа. Математик мав звичай давати своїм слухачам задачу для вирішення в аудиторії. Ледь він встигав продиктувати умови завдання, як підіймалась фігура “з цілою копицею на голові” і відповідала на поставлене завдання. Після одного з таких випадків Лаплас зацікавився студентом настільки, що запросив незнайомця до себе додому. Ним виявився Михайло Васильович Остроградський.

У Франції Остроградський сформувався як математик, без якого не виникнули б теорії пружності, теорії поширення тепла, математичної теорії електрики, магнетизму, теорії поширення хвиль.

Сучасники пригадували, що полтавець не походив ні на французьких, ні на європейських студентів. Його не зваблювали борделі й таверни – увагу привертали виключно наукові студії в Сорбонні.

Остроградський продовжив навчання у Санкт-Петербурзі, написав три наукові трактати і “Мемуар обчислення варіації кратних інтегралів”, викладав математику студентам.

Національна академія наук України заснувала премію імені М. В. Остроградського «За видатні наукові роботи в галузі математики та математичних проблем механіки». Харківська облдержадміністрація заснувала стипендію імені М. В. Остроградського для молодих вчених. Ім’ям математика названий Кременчуцький національний університет, а Нацбанк випустив ювілейну монету до 200-річчя Остроградського.

Фото: Укрінформ

Система Orphus