Ви тут:
Суспільство 

2 996 жертв: одному з найвідоміших терактів у історії людства виповнилось 20 років

2 996 жертв: одному з найвідоміших терактів у історії людства виповнилось 20 років

Вранці 11 вересня чотири групи терористів-смертників, загальною кількістю 19 осіб, захопили чотири пасажирські авіалайнери, що належали двом великим авіаперевізникам США (United Airlines і American Airlines).

Терористичний акт 11 вересня 2001 року (також відомий як 9/11) — серія скоординованих терористичних атак ісламістської організації «Аль-Каїда», здійснена 11 вересня 2001 року на території США за допомогою захоплених пасажирських літаків. Унаслідок нападу загинуло 2 996 осіб, понад 6 000 осіб отримали поранення. Таким чином, теракт став найбільшим в історії за кількістю жертв; інфраструктура зазнала збитків на суму не менше 10 млрд доларів США.

Вранці 11 вересня чотири групи терористів-смертників, загальною кількістю 19 осіб, захопили чотири пасажирські авіалайнери, що належали двом великим авіаперевізникам США (United Airlines і American Airlines). Всі літаки вилетіли з аеропортів у північно-східній частині Сполучених Штатів і прямували до Каліфорнії. Кожна група викрадачів мала щонайменше одного члена, що пройшов початкову льотну підготовку. Терористи, захопивши літаки рейсу 11 American Airlines і рейсу 175 авіакомпанії United Airlines, спрямували обидва лайнери у північну та південну вежі комплексу Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку відповідно. Всередині будівель спалахнула пожежа. Вогонь розплавив несучі сталеві конструкції, що викликало повне руйнування споруд.

Протягом години і 42 хвилин обидві 110-поверхові вежі-близнюки обвалилися. Уламки зруйнованих будівель й пожежа викликали частковий або повний обвал понад десятка прилеглих споруд, зокрема 47-поверхової вежі 7 Всесвітнього торгового центру. Третій літак (рейс 77 American Airlines) викрадачі направили в будівлю Пентагону, розташовану неподалік від Вашингтону, що призвело до часткової руйнації західної частини штаб-квартири міністерства оборони США. Пасажири і команда четвертого авіалайнера (рейс 93 United Airlines), довідавшись про долю інших літаків, атакували викрадачів і довели літак до катастрофи у безлюдному полі поблизу містечка Шанксвілл, що в штаті Пенсильванія.

Знищення Всесвітнього торгового центру та прилеглої інфраструктури завдало серйозної шкоди економіці Нижнього Мангеттена, справивши значний вплив на світові ринки. Уолл-стріт закрили до 17 вересня 2001, а громадянський повітряний простір в США і Канаді — до 13 вересня. Очищення території від уламків будівель тривало аж до травня 2002. Пентагон було відремонтовано протягом року після теракту.

Підозра у здійсненні найбільшого в історії теракту швидко впала на «Аль-Каїду». Сполучені Штати відреагували посиленням заходів безпеки всередині країни. Згодом США розпочали оголошену Бушом Війну з тероризмом і вторглися в Афганістан, аби змістити талібів, які переховували представників «Аль-Каїди». Багато країн після даного випадку зміцнили своє антитерористичне законодавство і розширили повноваження правоохоронних органів і розвідувальних служб для запобігання подібних нападів. Хоча лідер «Аль-Каїди» Усама бен Ладен спершу заперечував будь-яку причетність до теракту, в 2004 році він врешті-решт взяв на себе відповідальність за атаки. Мотивами головний терорист назвав підтримку США Ізраїлю, присутність американських військ у Саудівській Аравії та санкції проти Іраку. У травні 2011 року силами американського спецпризначення SEAL Team Six Усаму бен Ладена було виявлено і вбито в Пакистані.

Система Orphus