Ви тут:
здоров’я Суспільство 

Залізодефіцитна анемія: що робити, коли не вистачає заліза

Залізо – важливий мікроелемент, який допомагає організму отримувати кисень через кров, впливає на роботу м’язів, імунної системи, синтезу ДНК та функціонування низки ферментів. Нестача заліза в крові призводить до залізодефіцитної анемії, що погіршує самопочуття та може бути значною загрозою для здоров’я.

Іванна Канчі, сімейна лікарка з Хустівської амбулаторії. розповідає про основні причини та симптоми залізодефіциту, а також про лікування. 

Як часто ви почуваєтеся втомленими й роздратованими? І чи подумали б ви, що однією з основних причин може бути нестача заліза? Залізо допомагає організму отримувати кисень через кров. Без достатньої кількості заліза ваш організм не може виробити достатньо гемоглобіну – речовини в крові, що дозволяє переносити кисень. Також зменшується кількість еритроцитів, що призводить до анемії. Якщо не лікувати залізодефіцитну анемію, вона може викликати похідні захворювання. 

Добова потреба заліза залежить від вашого віку та статі 

 • Чоловікам потрібно щонайменше 8 міліграмів на день.
 • Жінкам у віці 50 років і молодше потрібно – 18 мг/добу, 
 • вагітним – 27 мг/добу, 
 • діти 7-12 міс. -11 мг/добу, 
 • 1-3 роки – 7 мг/добу, 
 • 4-8 років – 10 мг/добу,  

Легка залізодефіцитна анемія часто не помітна. Вам варто перевірити своє залізо у сімейного лікаря, якщо з’являються такі симптоми: 

 • Втома або слабкість
 • Бліда або жовта шкіра
 • Задишка
 • Запаморочення 
 • Головні болі
 • Прискорене або нерегулярне серцебиття
 • Біль у грудях
 • Холодні ноги і руки
 • Ламкі, потріскані нігті, нігті у формі ложки
 • Втрата волосся
 • Тріщини кутиків рота
 • Спотворення смаку (бажання вживати у їжу неїстівні речі: бруд, крохмаль, глина або лід)
 • Набряклий язик із зонами атрофованих сосочків
 • Синдром неспокійних ніг (бажання рухати ногами, перебуваючи в ліжку)     

 Як лікувати залізодефіцитну анемію?

Зазвичай лікарі призначають залізо в таблетках, надаючи перевагу засобам двовалентного (гемового) заліза. Дозування ваша лікарка чи лікар вам підбере в залежності від ступеня тяжкості анемії. Зверніть увагу: для лікування не застосовуються жодні дієтичні добавки, комплекси полівітамінів та мінералів: хіба що вітамін С може допомогти організму засвоювати залізо. 

Після 21-го дня лікування препаратами заліза треба зробити загальний аналіз крові, щоб визначити приріст рівня гемоглобіну. Якщо ваш гемоглобін виріс приблизно на 20 г/л від початку лікування, це вважається позитивною реакцією на лікування. Але і після неї маєте продовжувати ваше лікування, та щомісяця проводити загальний аналіз крові. Терапія триває протягом 3 місяців після нормалізації гемоглобіну, а при тяжкому ступені анемії — і пів року. 

Зверніть увагу: при лікуванні препаратами заліза ваші випорожнення можуть бути чорного кольору, але не лякайтеся — це нормальна реакція. 

На препарати заліза можуть виникнути побічні реакції — нудота, розлад шлунку, запор або діарея. Та не припиняйте прийом препаратів зарано. Для зменшення побічних реакцій можете, наприклад, розподілити добову дозу на декілька прийомів. Обов’язково проконсультуйтеся з вашими лікарем або лікаркою, як зменшити неприємні ефекти. Також пам’ятайте про важливу частину лікування – збагачене залізом харчування! 

Що їсти, щоб поновити свої запаси заліза?

Існує дві форми дієтичного заліза: гемове та негемове 

Гемове залізо міститься в продуктах тваринного походження – яловича й куряча печінки, варена яловичина, телятина, курятина, індичка, яйця, риба, особливо пікша, окунь, лосось, тунець, мідії, устриці.

Негемове залізо надходить із продуктів рослинного походження: сочевиця, квасоля, нут, горох, зародки пшениці, сир тофу, гарбузове, кунжутне або кабачкове насіння, арахіс, пекан, волоські горіхи, фісташки, смажений мигдаль, смажене кеш’ю або насіння соняшнику, родзинки, курага або чорнослив без кісточок, броколі, сирий шпинат, коричневий рис. 

Ваш рівень поглинання заліза з продуктів залежить від вашого загального раціону. Це означає, що навіть поїдаючи виключно багаті залізом продукти, ви можете все одно недоотримувати його. Щоб поглинати більше заліза, уникайте вживання кави чи чаю, принаймні одразу після їжі. Їжу, багату кальцієм, краще споживайте окремим прийомом, адже кальцій може заважати засвоєнню заліза. А от продукти з високим вмістом вітаміну С — апельсиновий сік, броколі, полуниці — їжте одночасно з багатими на залізо продуктами, адже вони покращують його засвоєння.  

Якщо ви побачили в себе ознаки анемії чи певний час спостерігаєте погіршення самопочуття, не гайте часу – зверніться до своєї сімейної лікарки або лікаря за консультацією. Пам’ятайте, що лише вони можуть призначити правильне лікування та дозу, і контролювати повний цикл одужання. Ваші спроби лікувати себе самостійно можуть нашкодити вашому здоров’ю та мати тривалі наслідки. Будьте здорові та уважні до себе!

Вам варто бути особливо уважними до залізного раціону, якщо один із пунктів нижче – про вас:

 1. Тяжкий перебіг менструацій (сильна менструальна кровотеча). Найчастіше зустрічається у жінок дітородного віку (15-49 років, за даними ВООЗ). Передусім анемія розвивається, якщо тяжкі менструальні цикли поєднуються з харчуванням, в якому мало заліза. 
 2. Вагітність (та грудне годування). Дитина, яка розвивається внутрішньоутробно, отримує залізо з організму матері, відповідно збільшується і потреба заліза. 
 3. Дефіцит у дітей, особливо від 6 місяців і до 2 років. Якщо у матері був низький запас заліза в організмі протягом вагітності, то дитина може народитися з його дефіцитом. Кількість заліза, що надходить із грудним молоком матері, не може ліквідувати дефіцит заліза у дитини. У дітей залізодефіцитна анемія може виникати у період інтенсивного росту, а також через низький вміст заліза в харчуванні. 
 4. Знижене всмоктування заліза. Залізо, що надходить з їжею, всмоктується в кров у тонкому кишківнику. Целіакія, виразковий коліт, хвороба Крона призводять до зменшення всмоктування поживних речовин, зокрема, заліза. 
 5. Кровотеча з органів шлунково-кишкового тракту. Виразка шлунка та дванадцятипалої кишки, запалення товстого кишківника (коліт), запалення стравоходу (езофагіт), варикозне розширення вен, що оточують задній прохід (геморой), рак з будь-якого відділу шлунково-кишкового тракту та інші рідкісні ураження органів системи.
 6. Медикаменти. Препарати ацетилсаліцилової кислоти, інші нестероїдні протизапальні засоби, такі як ібупрофен, напроксен, диклофенак та інші.
 7. Раціон харчування. Вегетаріанська та веганська дієта може збільшити ризик залізодефіциту, через незбалансоване харчування та недостатню кількість продуктів з високим вмістом заліза в раціоні. Чай та кава зменшують всмоктування заліза. 
 8. Глистяна інвазія. Глисти харчуються кров’ю із судин кишківника.  
 9. Часті здачі крові. Слід почекати принаймні 8 тижнів перед наступною здачею.

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією “Твій сімейний лікар”. Сайт та Facebook–сторінка проєкту.

Система Orphus