Ви тут:
здоров’я Суспільство 

Як зберегти здоров’я нирок: поради сімейного лікаря

Літо – сезон посиленої роботи нирок. Споживання більшої кількості води, фруктів та овочів з одного боку насичує нас необхідними вітамінами та мінералами, з іншого – створює додаткове навантаження на нирки.

Нирки – наш природний фільтр, який допомагає виводити токсини з організму та зберігати постійний мінеральний склад нашого внутрішнього середовища. Нирки дуже «терплячі», тож перші проблеми виникають майже непомітно. «Наші нирки еволюціонували таким чином, що допоки не втратиться понад 90% функції нирок – ви можете навіть не відчути будь-які порушення їхньої роботи, – каже сімейний лікар Євген Малишев, ЦПМСД №3 у м. Одеса. – Близько 50% пацієнтів звертаються за допомогою вже на стадії важкої ниркової недостатності, що потребує замісної ниркової терапії».  

Тож як піклуватись про нирки, пояснює сімейний лікар Євген Малишев.  

Коли вам варто звернути увагу на свої нирки?

Люди з цукровим діабетом, підвищеним артеріальним тиском, надмірною вагою більш схильні до розвитку ниркових ускладнень.  

Також ризик зростає у віці після 50 років чи якщо в анамнезі родини є захворювання нирок у близьких родичів. Паління чи надмірне споживання алкоголю – також серйозний фактор ризику.

Якщо ви належите до групи ризику, перевірити чи є ушкодження нирок ви можете за допомогою лабораторно-інструментальних обстежень. Тож раджу оцінити власні ризики із сімейним лікарем чи лікаркою та пройти обстеження в разі потреби.  

Нижче перелік простих правил, які допоможуть зберегти нирки в будь-яку пору року. 

  1. Профілактичні огляди

Пам’ятайте, що симптоми порушень відчуваються, коли ушкодження нирок вже є досить суттєвими. Тому профілактичні обстеження у сімейного лікаря обов’язково проходьте щороку. До них входить загальний аналіз крові та сечі. Якщо лікар чи лікарка виявить фактори ризику, варто разом скласти індивідуальний план обстежень. 

Основні симптоми ураження нирок: загальна слабкість, погіршення концентрації уваги, набряки, поява крові в сечі, зміна частоти та тривалості сечовипускання. Якщо відчуваєте подібні симптоми – будь ласка, невідкладно зверніться до сімейної лікарки або лікаря.  

  1. Збалансоване та здорове харчування

Збалансоване харчування та підтримка безпечної для здоров’я ваги тіла – найважливіші умови для профілактики захворювань нирок, цукрового діабету та захворювань серцево-судинної системи. 

«Особливо важливо стежити за кількістю вживаної солі. Бажано, щоб її було не більше, ніж 5-6 грам на добу”, – уточнює Євген Малишев. 

Читайте більше порад від ЦГЗ про здорове харчування під час пандемії COVID-19 і поради МОЗ як покращити раціон

  1. Підтримка водного балансу

Пийте воду, адже це – запорука здорових нирок. Ваша добова норма рідини залежить від багатьох факторів: статі, віку, стану здоров’я, наявності фізичних навантажень, клімату тощо. 

Наприклад, дорослій людині з масою тіла 70-75 кг потрібно близько 1500-2000 мл рідини на добу. Однак лікарі радять орієнтуватися на відчуття спраги. 

Читайте детальніше про профілактику зневоднення та вплив різних напоїв на організм, адже не всі рідини однаково корисні!  

  1. Відмова від шкідливих звичок

Паління та споживання алкоголю порушують кровообіг у тканинах, зокрема, в нирках. Це призводить до погіршення їхньої функції. Люди самі відповідальні за свій стиль життя та звички. Однак радимо пам’ятати, що, наприклад, куріння збільшує ризик раку нирок на 50%. Якщо ви регулярно споживаєте алкогольні напої, Національна служба здоров’я Великої Британії (NHS) пропонує перевірити скільки алкоголю ви споживаєте і чи вкладається це в безпечну для здоров’я дозу.  

  1. Контроль артеріального тиску

Підвищення артеріального тиску – одна з найпоширеніших причин ушкодження нирок та погіршення їхньої функції. Сучасні препарати для контролю артеріального тиску мають також захисну дію на серце та нирки. Якщо у вас підвищений артеріальний тиск – проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або лікаркою щодо терапії. 

  1. Фізична активність

Коли ви рухаєтесь чи займаєтесь спортом, у вас нормалізується артеріальний тиск та покращується кровообіг, а це знижує ваші ризики розвитку ниркової недостатності. 

  1. Здоровий сон

Якщо ви регулярно недосипаєте чи маєте розлади сну, будьте уважні: у вас вищий ризик гіпертонічної хвороби, яка в свою чергу може призвести до ниркової недостатності.  

Доросла людина потребує повноцінного 8-годинного сну. Якщо у вас з цим не виходить, почитайте детальніше про поради МОЗ щодо профілактики безсоння.  

Ще більше рекомендацій для збереження здоров’я нирок на сайті Центру громадського здоров’я

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією “Твій сімейний лікар”. Сайт та Facebook–сторінка проєкту.

Система Orphus