Ви тут:
Featured Video Play Icon Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

У Полтаві вперше презентували іконописну композицію “Полтавський Деісис”

30 серпня у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського вперше відбулася презентація іконописної композиції “Полтавський Деісис”.

Захід присвячений Дню пам’яті захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Він є продовженням виставки, яка проходила в Свято-Успенському соборі. Провідною ідеєю циклу є перетворення смерті на життя.

“Цей цикл ікон в православній традиції називається “деісус”, що перекладається  з давньогрецької як “моління”, “прохання”. Його центром є ікона Христа Спасителя, який вдруге прийде для живих і мертвих. Подвиг воїна, який загинув, захищаючи свою Батьківщину, є подвигом любові. Цей цикл показує, що за людський рід, простих християнських воїнів, які закінчили своє життя мученицькою смертю, молитовно заступається Пресвята Богородиця та Іоан Предтеча. Цей захід має нам усім сказати, що життя перемагає, що зло і смерть – тимчасові, що добро переможе. Нам потрібно стати на сторону добра допоки ми живі, бо потім буде пізно”, –  промовив владика Федір.

“Полтавський Деісис” складається з 15 ікон, написаних на ящиках з-під озброєнь, які привезли із зони ООС. Авторами ікон є відомі київські художники Олександр Клименко та Софія Атлантова.

“Полтавський краєзнавчий музей –  83 локація, де побував проєкт ікон на ящиках з-під набоїв. Усіх людей, які пожертвували собою заради нас, мені здається, треба згадувати кожного дня за вранішньою молитвою. Це найважливіше, що ми маємо винести з цього дійства. Бо завдяки цим людям ми з вами можемо тут стояти і робити щось. Ікона на ящиках з-під набоїв говорить про найважливіші для людей у контексті війни речі – смерть і життя.  Це перш за все мистецький проєкт, а не релігійний”, – розповів художник Олександр Клименко.

Під час презентації подякою від імені командування особового складу 30-ї окремої механізованої бригади імені князя Костянтина Острозького, почесною грамотою від імені Ради національної безпеки і оборони України та відзнакою 1-го добровольчого мобільного шпиталю нагородили Світлану Скляр. Полтавка працює фельдшеркою в центрі екстреної медичної допомоги. Дівчина рятувала життя бійців у прифронтовій зоні та зоні бойових дій.

Презентація циклу супроводжувалась музичним перформенсом за участі Миколи Лисенка (праправнука українського композитора Миколи Лисенка). Під час молитви художники вписали на тло ікон 206 імен полтавців, полеглих за незалежність України. 

“Полтавський Деісис” допоможе нам зберегти образ Божий в собі. Допоможе пам’ятати про те, що ідучи поруч із Христом, тримаючи міцно його руку і втілюючи його головний задум – любити ближнього, як самого себе – ми зможемо пройти через це пекло і на землі буде Рай”, – зазначив український диригент, художній керівник Державного естрадно-симфонічного оркестру України Микола Лисенко.

 

 

 

Система Orphus