Ви тут:
здоров’я Суспільство 

Страшно корисні: як лікуватися антибіотиками, аби не нашкодити

Міфи щодо лікування антибіотиками розвінчує сімейна лікарка із Хусту Надія Товст

Антибіотики – основний засіб лікування від багатьох хвороб. Навіть найважчі інфекції не мають шансів проти цих препаратів (якщо мова йде про бактеріальні інфекції).  Попри свою ефективність, антибіотики не універсальні для будь-яких захворювань. Вони не діють проти вірусів, можуть нашкодити здоров’ю, а їхнє застосування без потреби робить бактерії невразливими до лікування. Більше про міфи та їхнє спрощення щодо вживання антибіотиків – від сімейної лікарки Надії Товст з міста Хуст. 

Антибіотики НЕ ДОПОМАГАЮТЬ при грипі чи ГРВІ («звичайна застуда»).

Антибіотики – антибактеріальні препарати – діють виключно на бактерії. ГРВІ – гостре респіраторне вірусне захворювання, викликане вірусом (так само як і грип). Бактерія та вірус – це два різних мікроорганізми, в кожного своя будова і свій механізм розвитку. Бактерія має свою клітинну стінку, яку зазвичай і «атакують» антибіотики, а вірус – тільки спеціальну захисну оболонку, яку жоден, навіть найсильніший препарат, не пошкодить. Саме тому антибіотики безпомічні при вірусних захворюваннях.

Якщо ви захворіли на ГРВІ, не завжди повинні приймати пігулки. Під час будь-якої застуди вам потрібно часто й багато пити теплої рідини, дихати прохолодним та зволоженим повітрям. Оптимальна температура приміщення – 18-20°C (22°C – якщо є дитина грудного віку) та вологість 40-60%. Також при ГРВІ раджу дбати про повноцінне та раціональне харчування, тобто збагачене природними вітамінами та мікроелементами, а не цукром та жирами. В разі необхідності та лише за інструкцією можна приймати жарознижувальні препарати (наприклад, парацетамол або ібупрофен). 

Антибіотики НЕ МОЖНА пити для профілактики. 

«Нічого страшного не буде, якщо я пару днів проп’ю антибіотики», – часто чують лікарі від пацієнток чи пацієнтів. Насправді ж антибіотики не діють як профілактичні засоби, тож вони не можуть запобігти захворюванню. Крім того, антибіотики мають багато побічних реакцій та протипоказань до застосування з індивідуальних причин, тож це може нашкодити вашому здоров’ю. 

Курс лікування антибіотиками НЕ МОЖНА ПРИПИНЯТИ, якщо ви вже краще почуваєтеся.

Антибіотики не дарма прописують курсами, які треба пропити від початку до кінця. Справа в тому, що цикл життя бактерії має певний термін, на нього й розрахована тривалість прийому антибіотиків. При неконтрольованому припиненні курсу антибіотики не встигають вбити всі шкідливі бактерії. Ті з них,, які вижили, пристосовуються до дії антибіотиків, стають стійкими до них, а розмножуючись — передають цю властивість далі. Так виникає так звана «антибіотикорезистентність» — стійкість бактерій до антибіотиків. Тепер, коли у вас виникне справжня необхідність пропити антибіотики, вони можуть вже не подіяти. 

За даними ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров’я), щороку у світі помирають близько 700 тисяч людей через стійкість бактеріальних хвороб до антибіотиків. Ця проблема особливо актуальна для туберкульозу: резистентні (або стійкі) до антибіотиків форми цієї хвороби дуже важко і дорого лікувати. Фармацевти постійно винаходять нові препарати, які діють сильніше, але вони мають побічні ефекти й дорожче коштують, а з часом через наше недбале використання і до них формується стійкість.

Ефективність антибіотиків НЕ ЗБІЛЬШУЄТЬСЯ від кількості та частоти їх вживання. 

Кожний наступний курс лікування може збільшити стійкість бактерій до антибіотиків, і  зазвичай для одужання достатньо ретельно дотримуватись рекомендацій під час лише одного курсу. Також варто пам’ятати, що антибіотики мають вкрай неприємні побічні дії —  запаморочення, нудота або навіть анафілактичний шок — той самий, через який так багато людей відмовляється від щеплень, але натомість готові приймати зайві препарати без рецепту. Лікування та дозування таких серйозних препаратів має призначати лише ваш сімейний лікар чи лікарка, та контролювати процес одужання. 

Антибіотики — дійсно дуже потужні препарати, ефективні від великої кількості хвороб. Однак важливо пам’ятати, що це не магічні пігулки, вони не лікують від усього. Антибіотики вбивають лише бактерії, причому не тільки хвороботворні. Бактерії у мікрофлорі кишківника теж страждають від прийому антибіотиків, після чого необхідно ці корисні бактерії відновлювати відповідними дієтами та, часто, пробіотичними препаратами. Крім того, при неправильному застосуванні вони можуть погіршити стан здоров’я або «допомогти» бактеріям виробити імунітет до ліків.

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією “Твій сімейний лікар”. Сайт та Facebook–сторінка проєкту.

 

Система Orphus