Ви тут:
здоров’я Медицина Суспільство 

Навіщо педіатр вимірює та зважує дітей: роз’яснення

У Полтавській дитячій лікарні розповіли, навіщо лікар вимірює та зважує дітей.

Антропометричні дані побічно свідчать то, який вплив різні внутрішні та зовнішні фактори роблять на розвиток дитини, в якому стані знаходиться його здоров’я.

Так, недостатній набір маси тіла свідчить про:

– неповноцінне за кількістю та якістю харчування,
– наявність рахіту,
– анемію,
– стан імунодефіциту,
– різні ендокринні захворювання.

При відставанні в рості частою діагностичною знахідкою є знижене вироблення соматотропного гормону – речовини, що регулює ріст і розвиток опорно-рухового апарату.

Для такого контролю Всесвітньою організацією охорони здоров’я у 2006 році оновлені спеціальні таблиці, що вказують за віком норми росту, ваги хлопчиків і дівчаток. У них використовуються не тільки чіткі цифри, але і межі норми. Це пов’язано з тим, що багато дітей перебувають на штучному вигодовуванні. Такі малюки набирають вагу і ростуть набагато швидше «природничників» і було б неправильно вказувати для цих двох груп однакові цифри.

Зростання дітей відбувається нерівномірно. В середньому довжина тіла новонародженого, який народився в термін і без патологій розвитку, становить 48–51,8 см для хлопчиків і 47,3–51 см для дівчаток. Згодом протягом першого року життя діти ростуть досить швидко, набираючи в середньому 25 см. Пізніше темпи зростання неухильно падають. Через кілька років настає період рівномірного зростання, коли дитина додає по 5–7 см на рік.

Існує 1–2 стрибки, під час яких швидкість збільшення довжини тіла на 1–2 роки різко зростає. Фахівці пов’язують це з початком статевого дозрівання. Це нормальний процес, якщо він не супроводжується якими-небудь ознаками негараздів в організмі – візит до лікаря не потрібен.

“У вазі дитина також набирає в перший рік особливо сильно. Починаючи з другого року життя, набір ваги відбувається повільніше, стабілізуючись до 17–18 років. Все, що з масою тіла і ростом відбувається в більш старшому віці, пов’язане з особливостями життя людини. Всі показники, що виходять за зазначені нижче межі, вважаються відхиленням. Кожен подібний випадок педіатр повинен уважно вивчити, виявити причини відхилення і вжити всіх заходів для повернення здоров’я дитини до нормального стану”, – зазначають лікарі.

Що робити якщо дитина погано росте

Буває іноді, що не дивлячись на правильне і повноцінне харчування, хороший догляд і здоровий спосіб життя, дитина недостатньо набирає в зростанні або вазі. В першу чергу батькам слід позбутися суб’єктивної оцінки. Рекомендуємо не нервувати заздалегідь, а звернутися до фахівця – педіатра. Той порівняє отримані при вимірі показники з таблицями норм збільшення ваги та зростання та оцінить ситуацію.

Якщо з’ясується, що дитина дійсно відстає у фізичному розвитку, педіатр повинен буде вивчити анамнез, з’ясувати все про режим дня і раціон (може знадобитися консультація дієтолога), дивитися дитини та призначити певні діагностичні маніпуляції.

Найчастішою причиною затримки росту є пізніше статеве дозрівання. Дитина повинна спостерігатися у лікаря, поки гормональні процеси не запустяться в повну силу. Можлива та ендокринна затримка росту, тоді ендокринолог виявить брак певних гормонів і призначить відповідне лікування. У разі невідповідного віку і рівнем фізичної активності харчування батьки отримають рекомендації, як змінити раціон дитини. Нарешті, можливо просто хлопчикові чи дівчинці не судилося стати високими в силу спадкових особливостей (батьки самі низькорослі).

Практично завжди у затримки росту є причини, і майже всі вони можуть бути усунуті. Достатньо лише вчасно звернутися до фахівця.


Система Orphus