Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

#Наша_незалежність: “Розстріляне Відродження” – покоління борців за незалежність

У межах Всеукраїнського культурно-освітнього марафону “Наша незалежність” триває публікація циклу історичних матеріалів (фото, відео, документів, інформацій із газет, історій очевидців), що є знаковими для становлення незалежності та визначними для Полтавщини. 

На сайті Полтавської ОДА опублікували матеріал про покоління борців за незалежність.

“Розстріляне Відродження” – так називають митців 20-30 років XX ст., які були знищені більшовицьким тоталітарним режимом. У 30-х роках XX ст. було знищено 80% української творчої інтелігенції, серед них багато письменників.

Термін “Розстріляне відродження” вперше запропонував діаспорний літературознавець Юрій Лавріненко, вживши його як назву збірника найкращих текстів поезії та прози 1920-1930-х рр. За це десятиліття (1921-1931 рр.) українська культура зробила ривок (на 1 жовтня 1925 року в Україні нараховувалося 5 000 письменників). Це відродження було пов’язане з тим, що українські митці навіть за умов замовчування й заборони створили тексти, гідні світового поціновування.

Літературно-мистецьке покоління “Розстріляного Відродження” – це митці, які творили високохудожні твори, які прагнули піднести українську культуру до вершин світового розвитку. Серед них Микола Хвильовий, Микола Зеров, Василь Еллан-Блакитний, Михайль Семенко, Валер’ян Поліщук, Валер’ян Підмогильний, Євген Плужник, та багато-багато інших. Із 259 українських письменників, що друкувались у 1930 році, після 1938 року лишилося в живих тільки 36, і лише 7 із них померли своєю смертю.

За останні десятиріччя XX століття було опубліковано твори багатьох митців «Розстріляного Відродження», деякі введені до шкільної програми.
Українські письменники, що стали жертвами сталінських репресій, повертаються до наших читачів своїми творами, а життєвий і творчий їхній шлях ще є темою дослідження для наших науковців.

Фото: Полтавська ОДА

 

Система Orphus