Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

“Ми пережили цілу епоху”: чим жила Полтава у Дні проголошення Незалежності України

24 серпня 1991 року стало історичним днем в історії України.

До початку 1991 року ситуація в СРСР стала критичною: комуністична влада почала втрачати контроль над союзними республіками, країна вступила в смугу дезінтеграції. У ті дні серед верхівки влади почали опрацьовуватися питання про введення надзвичайного стану.

О 6 годині ранку 19 серпня 1991 року теле- і радіоканали передали повідомлення з Москви про створення Державного Комітету з надзвичайного стану (ДКНС) (рос. Государственный комитет по чрезвычайному положению, ГКЧП) і звернення ДКНС до радянського народу. Деяка частина комуністичної верхівки вважала такі дії “порятунком” країни, однак у підсумку це лише прискорило її розпад.

24 серпня 1991 року Верховна Рада України ухвалила Акт проголошення незалежності України: «Виходячи зі смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною у зв’язку з державним переворотом у СРСР…». За це проголосували майже всі депутати.

У ті дні полтавські газети практично постійно передрукували повідомлення влади з офіційних видань комуністичної партії СРСР. Також повідомлялося про смерть голови правління Української споживспілки Сергія Литвиненка (уродженець Заспілля Кременчуцького району — прим.автора), відкриття будівлі 32-ї школи у Кременчуці та проведення Сорочинського ярмарку.

Головні події у місті відбулися найближчими днями після 24 серпня, коли у Верховній Раді проголосили Незалежність України.

“В обласному центрі (у театрі імені Гоголя 26 серпня) відбулася позачергова сесія Полтавської міської, Октябрської, Київської та Ленінської районних Рад народних депутатів.

Перед початком засідання було запропоновано депутатом М.Г. Кульчинським внести синьо-жовтий прапор. Пропозицію підтримали ряд інших депутатів. Як виявило голосування, більшість теж схилялася до цієї думки). Отож, прапор було внесено.

“Ми пережили цілу епоху…”, “Зоря Полтавщини” від 28 серпня 1991 року.

Подібне зібрання стало унікальним, нічого подібного раніше не було.

“До проведення такої сесії, на яку вперше було зібрано разом депутатський корпус міської та районної рад, спонукали драматичні події 19 — 21 серпня 1991 року. Біля театру ім. М.В. Гоголя, у приміщенні якого проходила сесія, було встановлено гучномовці, через які полтавці мали змогу чути все, що говорили депутати…”

“Полтавський вісник”, 30 серпня — 5 вересня 1991.

Раніше, 25 серпня, двері Полтавського міськкому Компартії України згідно з рішенням міськвиконкому було опечатано.

“…на сьогодні в місті зберігається стабільна, ділова обстановка. У звичному режимі працюють підприємства, організації та установи. Завершується підготовка навчальних закладів до нового навчального року. В цей критичний момент робиться все для забезпечення прилавків магазинів товарами першої необхідності…”

Звернення депутатів міської Ради народних депутатів.

“Полтавський вісник”, 23 — 29 серпня 1991 року.

Система Orphus