Ви тут:
Суспільство 

Мусульманський новий рік: історія та традиції

Сьогодні у мусульман день початку року за мусульманський календар, перший день місяця Мухаррам.

Як повідомляє BBC, особливих способів його святкування не існує. Більш того, на відміну від християнських країн, в більшості ісламських країн зміна року не вважається святом, в цей день в мечетях лише читають проповідь про гіджру.

Оскільки мусульманський рік коротший за григоріанський на 11-12 днів (він заснований на місячному календарі, а не на сонячному), дата його початку в григоріанській системі є «плавучою», зміщуючись щороку на вказаний термін. Хоча деякі ісламські організації вважають за краще визначати новий місяць (і, отже, новий рік) за місцевими спостереженнями Місяця, більшість країн, які дотримуються ісламського календаря (наприклад, Саудівська Аравія), і ісламських установ, використовує для визначення дат астрономічні розрахунки.

Мусульмани, в тому числі ті, які проживають в християнських країнах, як правило, не відзначають Новий рік ні за ісламським календарем, ні за християнським, оскільки мусульманський Новий рік святом не вважається, а святкування Нового року за християнським календарем вважається порушенням принципу єдинобожжя. В мусульманських країнах святкування Нового року за християнським календарем або «не рекомендується», або заборонено, наприклад, в Брунеї, законодавство якого засновано на шаріаті, за це передбачено покарання у вигляді штрафу або тюремного ув’язнення терміном до п’яти років. У ряді пострадянських мусульманських країн, яким традиція святкування християнського Нового року дісталася «у спадок» від СРСР, існує тенденція заміщення святкування християнського Нового року на Наврез.

Muslims hold Friday prayers in front of the Colosseum in Rome, Italy October 21, 2016, to protest against the closure of unlicensed mosques. REUTERS/Tony Gentile

Традиції

Саме по собі початок року ніяк не відзначається мусульманами. У мечетях в цей день читають проповідь, яка присвячена хіджрі пророка Мухаммеда. Віруючі в цей день моляться Всевишньому.

Весь місяць Махаррам вважається періодом покаяння і богослужіння.

Система Orphus