Ви тут:
Суспільство 

До України вперше прибув оригінал латиномовної Конституції Пилипа Орлика, – Ткаченко

Документ раніше на постійній основі зберігався у Швеції.

Про це на своїй сторінці у соцмережі telegram розповів Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

“Для мене та команди МКІП було великою честю за дорученням Президента брати участь у перемовинах зі шведською стороною та домовитись про її експонування з нагоди 30-ї річниці Незалежності нашої держави. І сьогодні величезне щастя і гордість особисто бути присутнім під час її встановлення до експозиції. Це зворушливо, хвилююче та відповідально. Так і хотілось сказати «Ласкаво просимо додому».

Чому документ такий унікальний? Це перша в світі Конституція, що визначала основи державного устрою, форми правління і в якій окреслювались державні кордони. У ній вже тоді йшлося про цілісніть і непорушність кордонів України та відновлення братерства з Кримською державою.

Латиномовна конституція буде представлена на шведській виставці «Раритети Української козацької держави – Гетьманщини XVII- XVIII ст.» у Софії Київській. Також на експозиції ще 3 старовинних предмети тих часів. Булава гетьмана Пилипа Орлика з Міської бібліотеки Лінчопінга. І ті, що зберігаються в Україні:
– Мощехранительниця – знак Гідності Голови Української Держави, або Клейнод Гетьмана Івана Мазепи.
– Два оригінали універсалів гетьмана Івана Мазепи”, – йдеться у повідомленні.

Довідка. «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького» — договір, що був укладений 5 квітня 1710 року у місті Бендери між новообраним гетьманом Пилипом Орликом, козацькою старшиною і козаками Війська Запорозького, відомий також під сучасними назвами «Конституція Пилипа Орлика» та «Бендерська конституція»

Система Orphus