Ви тут:
Суспільство 

28 серпня – Перша Пречиста: історія виникнення, традиції та вірування

28 серпня відзначають Першу Пречисту. Всього відзначається три Пречистих. Друга — 21 вересня, а третя 4 грудня. Друга Пречиста — це Різдво Пресвятої Богородиці, а Третя Пречиста — це введення в храм Пресвятої Богородиці. Проте, саме Перша Пречиста вважається одним із дванадцяти найважливіших християнських свят року.

Історія виникнення свята

Після вознесіння Ісуса Христа на небеса, Божа Матір залишилась під наглядом Івана Богослова. Вона часто навідувалась до гробу Христа та молилась до нього. В один з таких моментів і явився їй архангел Гавриїл і попередив про перехід до життя небесного, котрий має статись зовсім скоро та подарував їй пальмову гілку, аби підтвердити свою присутність та правдивість сказаного.

Богоматір хутчіш повернулась у місто та повідомила учнів Христа про своє успіння. Всі учні зібрались аби провести Богородицю в небесне життя і стали свідками цього дійства: Христос зійшов на землю у супроводі душ праведників, ангелів та архангелів і забрав тіло й душу Богородиці на небеса.

Традиції та вірування на Першу Пречисту

Пучок жита, освяченого в церкві, ставили біля ікони Богоматері та приступали до пишного святкування — співали пісні, танцювали, готували медовуху.

Наступного дня відзначали Горіхового Спаса та збирали  запаси лісових горіхів. Також випікали короваї, котрі освячували в храмі. Короваї мали бути м’якими та не кришитись на підлогу — це погана прикмета.

Саме з дня Успіння Пресвятої Богородиці починається перший етап бабиного літа, який триває до 11 вересня.

Також, в цей день завершувався успенський піст, тож стіл був доволі пишним. Та не одні гуляння супроводжували свято: треба було збирати гриби, запаси горіхів на зиму. Поспішали робити й інші зимові припаси: засолювали капусту, помідори, огірки.

Очевидно, що заборони на працю в це велике свято не було — усі трудились і готувались до настання холодів.

А вже після Першої Пречистої — молоді незаміжні дівчата звільнялись від усякої важкої праці. Адже з цього часу наставала весільна пора і треба було готуватись.

У жителів сільської місцевості є повір’я, якщо у цей день залишити в полі невелику кількість колосків, то у наступному році це посприяє високому урожаю.

Система Orphus