Ви тут:
Медицина Суспільство Україна 

Розглядаємо можливість виробництва COVID-вакцин, – головний санлікар

В Україні розглядають можливість розгорнути виробництво вакцини проти COVID-19.

Про це повідомив заступник міністра охорони здоров’я, головний санітарний лікар Ігор Кузін в інтерв’ю одному з телеканалів, передає Еспресо.

“Є декілька домовленостей про різні типи вакцини, є зацікавлення з боку іноземних партнерів локалізувати виробництво в Україні.  Найближчим часом ми отримаємо інформацію вже про фактичну локалізацію. Найшвидшим варіантом локалізації може бути виробництво інактивованої вакцини, наприклад CoronaVac або мРНК-вакцини, бо технологічно цикл є відносно простим”, – сказав Кузін.

За його словами, МОЗ до кінця цього року матиме шорт-лист структур або фармкомпаній, які готові локалізувати вакцину.

Водночас чиновник зазначиа, що значною перешкодою до локалізації виробництва буде вимога щодо прекваліфікації ВООЗ – позитивний висновок щодо якості, безпеки та ефективності ліків і, відповідно, рекомендація для держзакупівель.

“Вона відноситься не лише до самої вакцини, а й до майданчика, де вона має бути вироблена. Наразі українські біотехнологічні виробництва, які ніколи не працювали на експортні потужності, не мають такої прекваліфікації. Це питання до одного року”, – розповів Кузін.

Окрім виробництва вже відомих вакцин, в Україні працюють над розробкою власних.

За словами головного санлікаря, в Україні наразі є три наукових команди, які розробляють вакцину проти COVID-19.

“Дві з них є представниками Національної академії наук. Це наші вітчизняні науковці. Одна розробка ведеться академіком Андрієм Сибірним у Львові, інша- це Інститут біохімії імені Палладіна. Професор Сергій Комісаренко є керівником цієї команди”, – сказав Кузін.

Крім того, питанням створення вакцини займаються приватні компанії.

“Також розробкою вакцини займаються принаймні дві приватні компанії: україно-американський проєкт, дослідник Михайло Фаворов разом з “Діапроф-Мед” (у них вже є готовий прототип, але вони ще не вийшли на клінічні випробування); фармвиробник “Індар”, який готовий навіть не розробити вакцину, а локалізувати її у себе”, – сказав Кузін.

Головний санлікар додав, що у НАН вже відбулася зустріч, під час якої розробники вакцини презентували попередні результати досліджень.

“Вони ще на доволі ранньому етапі теоретичного обґрунтування або доклінічного етапу випробування вакцини. Але вони працюють над цим”, – сказав Кузін.

Система Orphus