Ви тут:
Суспільство Україна 

Іспит на рівень володіння державною мовою постає як інструмент мовної політики в Україні, – Орися Демська

Іспит на рівень володіння державною мовою постає як інструмент системної, послідовної і модерної мовної політики в Україні.

На цьому наголосила голова Національної комісії зі стандартів державної мови Орися Демська на Всеукраїнському Форумі «Україна 30. Гуманітарна політика».

«Починаючи з 2019 року, з моменту появи Національної комісії зі стандартів державної мови, ми, як інституція, наділені певними повноваженнями, які повинні забезпечувати державницький статус державної мови. Даруйте, що так часто повторюю слово «держава», але коли ми маємо 30 років незалежності – це, напевно, ключове слово нашого наративу. Власне іспит на рівень володіння державною мовою, організація якого покладена саме на комісію, постає як інструмент системної, послідовної, модерної мовної політики в Україні сьогодні», – зазначила Демська.

Вона нагадала, що іспит стартує вже через два дні.

«Іспит передбачає не лише залучення громадян до мовної відповідальності чи відповідальності перед державою і перед мовою, а також і високопосадовців і держслужбовців, оскільки саме вони повинні складати цей іспит. Однак, хочу сказати, що іспит не є ціллю Національної комісії зі стандартів державної мови, це радше інструмент, який покликаний створити цілу мовну екосистему», – підкреслила Демська.

Основним елементом мовної екосистеми вона назвала зміну, перехід від концепту «знати мову» до «володіти мовою».

«Дуже довго ми були орієнтовані на знання, на мовознавство – що таке підмет, що таке присудок, де правильно ставити кому. Національна комісія використовує інструмент іспиту для того, щоб перейти саме до верифікації володіння мовою, вміння нею комунікувати», – наголосила Демська.

Система Orphus