Ви тут:
децентралізація Суспільство Україна 

Децентралізація – одна з найуспішніших реформ, що реалізується в Україні, – Зеленський

Після завершення другого етапу децентралізації в Україні необхідно здійснити детальний аудит і виправити допущені помилки та наявні прорахунки.

Про це заявив Президент України Володимир Зеленський під час виступу на Всеукраїнському форумі “Україна 30. Децентралізація”, повідомили в Офісі Президента.

“Сьогодні реформа місцевого самоврядування – одна з найуспішніших реформ, яка продовжує реалізовуватися в Україні. Водночас вона й одна з найтриваліших”, – наголосив Володимир Зеленський.

Володимир Зеленський нагадав, що серед найвідоміших правових систем місцевого самоврядування у Європі – Магдебурзьке право. Київ отримав його понад 500 років тому, а загалом Магдебурзьке право мали сотні українських міст, що стало ознакою приналежності до історичної Європи.

Також Глава держави зауважив, що Україна підписала Європейську хартію місцевого самоврядування 16 листопада 1996 року й ратифікувала 15 липня 1997 року. Тоді ж було ухвалено базовий Закон “Про місцеве самоврядування”.

“Довгий період країна не могла швидко просуватися в питанні децентралізації через обставини політичного характеру. Не було політичної волі, бажання ділитися повноваженнями, бюджетом з українськими громадами”, – сказав він.

Однак у квітні 2014 року український уряд ухвалив основний документ – Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, а згодом були прийняті законодавчі акти, які надали територіальним громадам не лише повноваження, а й фінансову базу для їхньої реалізації.

“Сьогодні майже завершився процес передачі землі й комунальної власності саме до громад. Це мільйони гектарів і десятки тисяч об’єктів. Наша команда пішла значно далі – реалізувала другий етап децентралізації. У червні 2020 року уряд затвердив новий адміністративно-територіальний устрій базового рівня. Сформовано майже півтори тисячі територіальних громад, які покривають усю територію України”, – зазначив Володимир Зеленський.

Президент додав, що нині в Україні 136 районів замість 490, які існували до реформи.

“Ці факти наочно демонструють, що реформа місцевого самоврядування в країні просувається набагато швидше, ніж усі роки до цього. Ми задекларували готовність поглиблювати процеси децентралізації й передати громадам ще більше повноважень. І новий законопроект № 4298 «Про місцеві державні адміністрації», який обговорюється із залученням широкого кола громадськості та експертів, є підтвердженням цього”, – розповів Глава держави.

Президент наголосив на важливому аспекті, який має стати одним з ключових у процесі децентралізації: разом з повноваженнями та фінансовими можливостями має бути й відповідальність.

“Обраним керівникам територіальних громад, сформованим ними виконкомам потрібно навчитися мислити масштабно, усвідомлювати, що кожна громада – це частинка України, яка працює для України й в ім’я України, а не для задоволення власного его чи приватних електоральних, політичних амбіцій”, – зазначив Володимир Зеленський.

Водночас, за словами Президента, в процесі поглиблення децентралізації є не лише успіхи, а й недоліки, що спочатку були непомітні.

“На моє переконання, після завершення другого етапу децентралізації нам просто необхідно здійснити детальний аудит, і перш ніж перейти до наступного етапу, треба виправити допущені помилки та прорахунки”, – сказав Глава держави.

Він зауважив, що робота над цим триває в межах діяльності Конгресу місцевих і регіональних влад при Президентові України, який поступово стає аналітичним і практичним інструментом для допомоги в процесі поглиблення децентралізації, майданчиком для відвертої розмови й дискусії з представниками виконавчої та законодавчої гілок влади.

Фото: Офіс Президента

Система Orphus