Ви тут:
Медицина Суспільство 

Чи існує ефективне лікування гепатиту, – розповіла лікарка-інфекціоніст

Завтра, 28 липня, відзначається Всесвітній день боротьби  з гепатитами. При нагоді  поспілкувалися на тему гепатитів їх поширеності, ризиків та доступу до лікування із головною фахівчинею з вірусних гепатитів та опіоїдної залежності, лікарем-інфекціоністом Оленою Бідованець.

• Пані Олено, розкажіть, будь ласка, що таке вірусний гепатит?

• Вірусний гепатит –  це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Наразі виявлено п’ять основних вірусів гепатиту – типи A, B, C, D і E. Кожен із цих типів може мати серйозні наслідки для здоров’я. Зокрема, гепатити В і С призводять до розвитку хронічного захворювання і, в цілому, є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки.

• Наскільки справедливий вираз про те, що гепатит С – «ласкавий убивця»?
• Дійсно, за вірусним гепатитом С закріпилось така назва і репутація. Пов’язано це з тим, що більшість людей, які інфікуються вірусом гепатиту С, не відчувають цього, не мають симптомів і протягом багатьох років можуть добре себе почувати. На жаль, дуже часто людина дізнається про свою хворобу коли вірус серйозно вплинув на печінку, призвівши до значного фіброзу, цирозу або навіть раку печінки. Саме тому тестуватись необхідно всім.

• Чи існує наразі лікування від вірусного гепатиту С і чи взагалі можливо його вилікувати? Чули історії, як люди продавали квартири та машини, щоб купити препарати, які виявлялися неефективними.

• Наразі в світі та Україні доступні і діагностика, й ефективне лікування вірусу гепатиту С. Препарати для лікування вірусних гепатитів В і С надаються в Україні безкоштовно. Держава поставила перед собою амбітну ціль,  затвердивши розпорядження КМУ №1415-р від 27 листопада 2019 року «Про схвалення Державної стратегії у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року». Зокрема, до 2030 року заплановано вилікувати 90% пацієнтів із вірусним гепатитом С та охопити лікуванням від вірусного гепатиту В 40% тих, хто потребує цього лікування. Лікарі забезпеченні оновленими Стандартами лікування хворих на вірусні гепатити, що відповідають міжнародним практикам. Головне для пацієнтів – вчасно звертатися до лікарів за консультаціями та отриманням препаратів.

Раніше дійсно доступ до лікування був дуже обмежений, а тодішні препарати важко переносились пацієнтами, мали велику кількість побічних реакцій та низьку ефективність. Це була ера використання пегільованих інтерферонів, лікування якими тривало від 24 до 72 тижнів і дозволяло вилікувати лише приблизно половину пацієнтів. Багато з них настільки погано переносили лікування, що  впадали в депресію, втрачали роботу. При цьому лікування було дійсно дуже дороге. На щастя зараз є ліки, які протягом 3-6 місяців виліковують близько 95% пацієнтів. Прийом сучасних препаратів майже не пов’язаний із виникненням побічних реакцій. Зазвичай він зводиться до однієї або кількох пігулок один раз у день!

• Чи багато хворих на вірусні гепатити в Україні і наскільки високий ризик інфікуватися звичайній людині?

• За оціночними даними в Україні проживає 1 300 000 осіб із вірусним гепатитом С, що становить 3,6 % загального населення, та 559 340 – із вірусним гепатитом В, тобто близько 1,5% загального населення. Водночас під медичним наглядом станом на кінець 2020 року перебувало близько 90 000 осіб із діагнозом вірусний гепатит С та близько 18 500 – із діагнозом вірусний гепатит В. Щорічно в Україні медичні працівники проводять більше мільйона тестувань на вірусний гепатит В та майже мільйон на вірусний гепатит С. І в середньому виявляють 1,3 відсотка людей із маркерами вірусного гепатиту В та 4 відсотків із маркерами гепатиту С.

Основним фактором передачі вірусного гепатиту С є кров. Тобто інфікуватися можна, наприклад, при отриманні будь-яких маніпуляцій пов’язаних із контактом з кров’ю, як, наприклад, при манікюрі.

• Які категорії населення мають вищий ризик інфікуватися?

• Насправді зробити тест на вірусні гепатити ми радимо кожній людині – хоча б один раз протягом життя.  Але перелік тих, кому варто особливо уважно поставитися до свого здоров’я та проходити скринінг на вірусні гепатити щороку, чималий. До нього належать секс-робітники; чоловіки, які мають сексуальні стосунки з чоловіками; особи, які споживали/споживають наркотики ін’єкційним та/або інтраназальним шляхом (через вдихання наркотику носом); особи, які коли-небудь проходили процедуру гемодіалізу або на момент звернення безпосередньо перебувають на гемодіалізі; особи, які отримували донорську кров та/або її компоненти; медичні працівники, діяльність яких передбачає здійснення процедур із ризиком інфікування, наприклад інвазійних, та/або контакт із біологічними рідинами, що можуть містити зразки вірусу (хірурги, травматологи, акушери-гінекологи, лаборанти, маніпуляційні медсестри тощо, а також працівники служб надзвичайних ситуацій/правоохоронних органів у разі поранення гострими інструментами чи потрапляння на слизові оболонки крові, що потенційно може містити вірус ВГC); особи, які мають клінічні ознаки ВГС (цироз печінки, гепатоцелюлярна карцинома, підвищені показники функцій печінки нез’ясованої етіології, відхилення в органах шлунково-кишкового тракту, виявлені за результатами ультразвукового дослідження, або захворювання, що часто супроводжують ВГС як позапечінкові прояви).
Також регулярно обстежуватися на вірусні гепатити потрібно людям, які живуть із ВІЛ; особам, які перебували в установах виконання покарань; тим, хто має татуювання, пірсинг; тим, хто отримував медичну чи стоматологічну допомогу в умовах, за яких немає впевненості в дотриманні заходів з інфекційного контролю.

Виходячи з цього переліку, кожен із нас, хто лікувався у стоматолога чи звертався до салонів краси для отримання послуг манікюру чи педикюру, вже перебуває у зоні ризику.

• Який алгоритм дій людини, яка підозрює наявність вірусного гепатиту в себе чи своїх близьких?

• Дуже важливо усвідомлювати, що у більшості інфікованих осіб відсутні будь-які симптоми захворювання. Навіть якщо гепатити має гостру форму, ознаки інфекції можуть не проявлятися. Зазвичай це втрата апетиту, жовтяниця, нудота, відчуття дискомфорту в правому підребер’ї, зміна кольору сечі (темніє) і калу (світлішає), болі в суглобах.

Щоб перевірити чи має людина гепатит, необхідно пройти обстеження на визначення антитіл. Можна здати кров у лабораторії або зробити швидкий тест. Відповідно до наказу МОЗ України від 19.03.2018 № 504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги» безоплатне тестування на вірусні гепатити В і С пацієнти можуть отримати у сімейного лікаря.

Якщо результати підтверджують наявність в організмі антитіл – не варто панікувати. Це може свідчити про те, що організм раніше стикався з вірусом і самостійно позбувся його. Антитіла можуть свідчити про перенесену інфекцію. Тому призначається підтверджувальна діагностика, а саме аналіз методом ПЛР (обстеження крові методом полімеразної ланцюгової реакції) для визначення РНК вірусного гепатиту С або ДНК вірусного гепатиту В. Цей аналіз покаже, чи є вірус в організмі людини. Якщо результат виявиться позитивним, лікар оцінить стан печінки пацієнта, проведе необхідні обстеження, та призначить лікування (для ВГС) або вирішить чи на даний час пацієнт його потребує (для ВГВ).

Дуже важливо, щоб люди знали: наразі засоби лікування вірусних гепатитів є у всіх регіонах України. Пацієнтам не доведеться стояти в чергах чи оплачувати препарати.

У випадку, коли лікарі пропонують придбати ліки за власний рахунок чи безпосередньо у лікаря, рекомендуємо звертатися до Національної «гарячої лінії» з питань вірусних гепатитів за електронною адресою: info@osthotline.in.ua або телефоном: 0-800-50-3310. Можна надсилати звернення на електронну адресу: ost_vh@phc.org.ua до відділу вірусних гепатитів та опіоїдної залежності.

фото ілюстративне

Система Orphus