Ви тут:
Медицина Суспільство 

Близько 2 млн українців інфіковані гепатитом С, – ВООЗ

Гепатит C – інфекційне захворювання, яке може  уражати як печінку, так і інші внутрішні органи та тканини (зокрема, кістковий мозок, щитоподібну залозу тощо). За оцінками ВООЗ та національних експертів близько 5% українців інфіковані гепатитом С, а це близько 2 млн. інфікованих осіб, проте значна кількість хворих не знає про свій діагноз. Станом на 01.01.2020 під медичним спостереженням офіційно перебуває 90 000 осіб.

Найбільш уразливими до інфікування вірусом гепатиту С (ВГС) є люди, які входять до груп ризику, які в першу чергу  підлягають обстеженню на ВГС.

Пройдіть обстеження на вірусний гепатит С, якщо ви:
• Отримували чи робили косметологічні процедури, при яких відбувається контакт з кров’ю без належної стерилізації
• Перебуваєте на гемодіалізі та/або часто отримуєте переливання крові (чи її компонентів)
• Народжені матір’ю, у якої діагностовано вірус гепатиту С
• Маєте або мали статеві стосунки з особою, у якої діагностовано вірус гепатиту С
• Чоловік, який має секс з чоловіками
• Особа, яка надає сексуальні послуги за винагороду
• Робили собі татуювання або пірсинг тощо
• Працівник сфери охорони здоров’я або працівник іншої сфери, який потенційно контактує з кров’ю
• Перебували в закладах позбавлення волі
• Живете з ВІЛ або/та вірусом гепатиту В
• Отримували медичну допомогу в країнах з високим рівнем поширеності вірусу гепатиту С
• Маєте підвищену активність АЛТ або хронічні захворювання печінки
• Вживали або вживаєте наркотики ін’єкційно

Якщо ви входите до однієї з перелічених груп ризику, зверніться до вашого сімейного лікаря для призначення обстеження або ж здайте аналізи самостійно в одній з лабораторій (визначення антитіл до ВГС). 

Що далі?
Якщо ви отримали НЕГАТИВНИЙ результат і протягом останніх 6 місяців у вас не було ризику інфікування, то у вас ймовірно відсутній гепатит С.

Якщо результат НЕГАТИВНИЙ, але протягом останніх 6 місяців у вас відбувався контакт з високим ризиком інфікування – повторно здайте аналіз через 3-6 місяців.

Якщо результат ПОЗИТИВНИЙ – зверніться до лікаря, щоб пройти додаткове обстеження (визначення РНК гепатиту С). 

Важливо:  24% хворих з антитілами до ВГС не мають хронічної інфекції, оскільки у певної частини хворих відбувається спонтанне позбавлення від вірусу. Пам’ятайте, що на сьогоднішній день існує ефективне лікування від гепатиту С і  понад 90% пацієнтів одужують. Лікування є безпечним та легко переноситься.
Якщо результати додаткового обстеження підтвердили наявність ВГС, зверніться до лікаря, який запропонує пройти обстеження для оцінки стану Вашої печінки та оцінить необхідність термінового лікування. 

Зверніть увагу, що деякі люди не мають жодних симптомів хвороби впродовж багатьох років, у той час як інші можуть відчувати підвищену втомлюваність, пітливість (особливо вночі), ломоту та болі, втрату апетиту і концентрації уваги. Проте відсутність симптомів не означає, що хворобу не треба лікувати.
Для призначення лікування  Ви можете звернутись до лікаря та претендувати на отримання безкоштовного лікування, що централізовано закуповується за кошти Державного бюджету або придбати препарати в аптеці за власні кошти за рецептом лікаря.  Не купуйте ліки проти ВГС через мережу Інтернет та у дилерів, оскільки якість таких препаратів є невідомою і може нашкодити вам.

Пам’ятайте, що вірус гепатиту С не передається через повсякденну діяльність, таку як спільне використання посуду, обійми та поцілунки, але необхідно дотримуватися певних правил, щоб не інфікувати інших:

– не використовуйте спільно такі предмети побуту, як зубні щітки або бритви;
– очищуйте будь-які плями крові слабким розчином хлорки;
– не використовуйте спільно будь-яке приладдя для вживання ліків (наприклад, трубки, голки та шприци, воду тощо).
Ризик передачі інфекції статевим шляхом дуже низький за відсутності додаткових ускладнюючих чинників, таких як менструальна кров або кров після анального сексу, виразки на геніталіях або від інфекцій, що передаються статевим шляхом (таких як гонорея, герпес або генітальні бородавки).

Як підтримати організм?

– не вживайте алкоголь та наркотичні речовини, оскільки вони  можуть призвести до ураження печінки, а їх поєднання робить цей процес набагато швидшим
– життєво важливою є збалансована дієта: зменшіть споживання жирних та солодких продуктів
– підтримуйте масу тіла в нормі: зниження надмірної маси допоможе знизити навантаження на печінку
– припиніть курити: відмова від куріння знижує ризик розвитку раку. 

За допомогою можна звернутися на гарячу лінію 0-800-50-55-60 чи сервісу з надання допомоги у припиненні куріння.
– поговоріть з вашим лікарем з приводу щеплень проти гепатиту А і В для попередження інфікування зазначеними вірусами, що створює додаткове навантаження для Вашої печінки.

Про наявність препаратів та інструмент моніторингу залишків

За оціночними даними 3,6% населення України хворі на гепатит С, ще 1,5% —  на гепатит В. Обидва віруси можуть спричинити як гостру, так і хронічну інфекцію. Окрім того, у значної кількості осіб із хронічною інфекцією розвивається цироз або рак печінки. 

Водночас ефективне лікування існує. В Україні наразі доступне безкоштовне лікування вірусних гепатитів, препаратами закупленими за кошти державного бюджету. Щорічно відповідно до потреб визначених регіонами закупаються препарати необхідні для лікування пацієнтів із вірусними гепатитами.  Окрім того, лікування вірусних гепатитів серед груп підвищеного ризику регулярно підтримується міжнародними партнерами та українськими фундаціями.

Із 2019 року Україна взяла на себе зобов’язання до 2030 року вилікувати 90% пацієнтів із вірусним гепатитом С та охопити лікуванням від вірусного гепатиту В 40% тих, хто потребує лікування, затвердивши розпорядження КМУ № 1415-р від 27 листопада 2019 року «Про схвалення Державнуої стратегіюї у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року».

Як не дивно, позитивно на доступ до лікування вірусних гепатитів вплинув COVID-19. До 2020 року в більшості регіонів було визначено лише один-два заклади охорони здоров’я вторинної або третинної ланки, до якого розподілялись ліки і в яких безпосередньо здійснювалось лікування пацієнтів із вірусними гепатитами. 18 з 25 ЗОЗ, визначені як профільні щодо лікування ВГ у 2020 році були визначені лікарнями, що приймають хворих на COVID-19, у зв’язку із чим набір пацієнтів у більшості ЗОЗ на певний час або повністю зупинився або значно сповільнились його темпи. Тому, Міністерством охорони здоров’я України було прийнято рішення децентралізувати надання послуг і значно розширити кількість лікувальних закладів, які прийматимуть і лікуватимуть пацієнтів з вірусними гепатитами. 

Відповідно до Стандартів лікування вірусних гепатитів, гепатит С у більшості пацієнтів може лікуватися не тільки лікарями-інфекціоністами або лікарями-гастроентерологами, а й лікарями-терапевтами, лікарями загальної практики — сімейної медицини, що значно спрошщує маршрут пацієнтів для отримання лікування.

Попри те, наразі спостерігається тенденція зменшення звернень пацієнтів з метою отримання лікування. Важко виокремити єдину причину зниження звернень. Хоча лікування є вкрай важливим для попередження поширення гепатиту. Люди часто навіть не підозрюють про наявність у себе гепатиту і передають хворобу іншим.

На вирішення цієї проблеми організацією Texty.org.ua спільно з Центром громадського здоров’я МОЗ України у межах проєкту USAID/UK aid «Прозорість і підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» реалізується проект  «Моніторинг наявності препаратів для лікування ВГС та ВГВ для дорослих та дітей». Проектом запропоновано візуалізацію на основі наборів відкритих даних щодо наявності в тому чи іншому закладі охорони здоров’я залишків препаратів для лікування вірусних гепатитів, оприлюднених на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних. Дані кожної лікарні оновлюються щомісячно.  

Візуалізація охоплює період з грудня 2020 року по обласних та районних лікарнях. Представлена в вигляді карти України із можливістю фільтрувати дані в регіональному розрізі та знаходиться на сайті Центру громадського здоров’я МОЗ України. 

Система Orphus