Ви тут:
Суспільство 

Ювілей відзначає Ілон Маск

Відомому інженеру та винахіднику сьогодні виповнюється 50.

У списку 100 найбагатших IT-мільярдерів 2017 року за версією «Forbes» посів 12-те місце, а із січня по листопад 2020 року завдяки зростанню ціни на акції «Tesla Inc.» він заробив $100,3 млрд і стрімко піднявся із 35-го на 2-ге місце у рейтингу «Bloomberg», володіючи $127,9 млрд.

Орієнтовно в кінці 2020 – на початку 2021 року купив значну суму криптовалют — доги та біткоїнів на 1,5 млрд дол.

6 січня 2021 року став найбагатшою людиною у світі, обігнавши Джеффа Безоса. У цей день статки Маска склали 188,5 млрд доларів — це на 1,5 мільярда доларів більше, ніж у Безоса, який очолював топ багатіїв із 2017 року.

19 лютого 2021 року знову став найбагатшою людиною у світі, вдруге обігнавши Джеффа Безоса. Перед цим список багатіїв три дні очолював Безос. У той день статки Ілона зросли до 200 млрд доларів, проти 194 в Безоса.

Маск народився і виріс у Преторії (ПАР). Його мати Мей Маск була моделлю та дієтологом, батько Еррол Маск мав свій інженерний бізнес. Свій перший комп’ютер Ілон купив у віці десять років і самостійно навчився на ньому програмувати. Коли йому було дванадцять, він продав свою першу програму — гру під назвою Blastar, за 500 доларів. У сімнадцятирічному віці він виїхав до Канади, а в 1992 переїхав до США і вступив до Пенсильванського університету, де вивчав фізику та бізнес.

FILE PHOTO: SpaceX owner and Tesla CEO Elon Musk arrives on the red carpet for the automobile awards “Das Goldene Lenkrad” (The golden steering wheel) given by a German newspaper in Berlin, Germany, November 12, 2019. REUTERS/Hannibal Hanschke/File Photo

У червні 2002 року Маск заснував свою третю компанію — SpaceX. Вона є приватним розробником серії ракет-носіїв і космічних кораблів, а також комерційним оператором космічних систем. Ілон нині є її CEO і головним інженером. Хто не сумнівався в успіху молодого мільйонера — це підприємець Пітер Тіль, який інвестував у SpaceX. За його власними словами, він зробив це не тільки тому, що знав Ілона і вірив у його відданість справі, але й тому, що вважав космічні подорожі важливим етапом розвитку для суспільства, а SpaceX вважав потенційно дуже прибутковим капіталовкладенням.

У 2006 році пройшли випробування першої ракети-носія SpaceX — Falcon 1. Три польоти були невдалими, а у 2008 році вдалося здійснити успішний демонстраційний запуск симулятора корисного вантажу. І 13 липня 2009 року компанії вперше вдалося вивести на орбіту малайзійський супутник.

У грудні 2008 року НАСА підписало із SpaceX контракт на суму $1,6 млрд на 12 запусків носія Falcon 9 і вантажного космічного корабля Dragon до МКС, як заміну кораблів Спейс Шаттл після припинення програми їхнього запуску у 2011 році. На першому етапі передбачалася доставлення вантажів, у той час, як перевезення космонавтів мало здійснюватися російськими кораблями «Союз». Однак система Falcon 9/Dragon від початку замислювалася як засіб доставки на станцію астронавтів, і, враховуючи рекомендації Комісії Огустіна, відповідно до яких доставка людей повинна здійснюватися комерційними операторами, передбачалося, що SpaceX (і подібні їй компанії) за певний час мала стати основним космічним перевізником.

Перший запуск Falcon 9, що мала вже не один, а дев’ять двигунів Merlin на першому ступені, відбувся у червні 2010 року. Вдало підняли макет власного космічного корабля. А вже справжній Dragon вперше пристикувався до МКС у 2012 році. 22 грудня 2015 року — важлива дата у житті Маска, адже тоді вдалося здійснити керований спуск і посадку першого ступеня ракети на наземний майданчик, а 8 квітня 2016 року — вже і на плаваючу в океані платформу ASDS, яка використовується для економії палива. Також уже іноді повторно застосовуються обтікачі корисного вантажу, вартість кожного складає ~$6 млн.

6 лютого 2018 року здійснено тестовий політ Falcon Heavy — найпотужнішої на даний час ракети. Як рекламний трюк Маск запустив у космос власне авто. У травні 2020 року Ілон покепкував із Роскосмосу словами «Батут працює!», що ознаменували перший політ американських астронавтів до МКС не на російському кораблі, а на розробленому SpaceX пілотованому Crew Dragon (місія SpaceX DM-2).
На вересень 2020 року компанії вдалося здійснити 93 вдалих запуски (три місії чекала невдача).

Система Orphus