Ви тут:
PROвсе Суспільство 

Як святкувати Трійцю: що потрібно зробити у цей день

Свято потрібно зустрічати у прибраній і прикрашеній оселі. Доречними будуть зелені покривала або скатертина із зеленими візерунками. Зранку всією сім’єю слід відвідати святкову службу, яку, до речі, священнослужителі проводять в зелено-золотих убраннях – зелений колір символізує життя.

Про це інформує Novadoba.

Повернувшись додому, накрити святковий стіл, скликати всю сім’ю. Найважливіше – зберігати позитивний настрій, не злитися ні на кого, не сумувати, не дозволяти негативним думкам зіпсувати цей світлий день.

Традиційна їжа на Трійцю – все кругле, що символізує сонце: коровай, млинці і яєчня.

На Трійцю дівчата традиційно рвуть квіти і плетуть із них вінки. Це, звісно, відгомін язичництва. Дівчата проводили обряди з плетінням вінків і завиванням берези. Якщо гарно завити берізку, то збудуться задумані бажання (наприклад, полюбить вподобаний хлопець). Якщо вінок розів’ється – бажання не здійсниться. Зелений вінок свідчить про продовження дівоцтва. Засохлий – до добрих чи поганих змін у житті. Якщо на Трійцю наречений засватає, а на Покрову молоді одружаться – життя буде довгим і щасливим.

Троїцький коровай засушували в сухарі і зберігали до весілля. А потім ці сухарі замішували у весільний коровай на щастя і любов молодих. Вінки зберігали до Петрівки як обереги від русалок. У деяких регіонах України дівчата ворожать на вінках: кидають у річку вінок і дивляться, куди він попливе. Якщо за течією – до заміжжя. Якщо ж вінок приб’є до берега – значить, рік у дівках сидіти. А коли вінок тоне – милий розлюбив…

Троїцькі розваги починалися з понеділка і тривали цілий тиждень. Зазвичай їх влаштовували в лісі чи полі, на вигоні за селом. Подекуди молодіжні забави й танці проходили біля спеціальних лаштунків – ігорного дуба або явора. Вони являли собою довгу жердину, до якої зверху горизонтально прикріплювали колесо, прикрашене гіллям, квітами, стрічками.

На Лівобережжі дівчата водили тополю – одягали одну з-поміж себе тополею і водили її по дворах. Кожен господар радо зустрічав процесію і, приймаючи від неї добрі побажання, щедро обдаровував учасників обряду.

На Поліссі побутував близький за значенням обряд троїцького куста, роль якого теж виконувала дівчина. На Зелені свята, як і після Великодня, провідували померлих родичів, могили яких обсипали клечаним зіллям. На кладовищі влаштовували панахиди та спільні поминальні трапези. Ця традиція подекуди збереглася до наших днів.

Фото: Novadoba

Система Orphus