Ви тут:
Відео Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Тероборона, Рух опору та військова підготовка громадян: полтавські військові роз’яснили проєкт закону “Про основи національного спротиву”

25 травня цього року Президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради проєкт Закону “Про основи національного спротиву” №5557. Документ має важливе значення для організації національного спротиву, як складової всеохоплюючої оборони держави. 

У разі схвалення законопроєкту в Україні створюватимуть комплексну всеохоплюючу систему національного спротиву (протидії) агресору. Для цього залучатимуть широкі верстви населення до територіальної оборони на підконтрольних територіях та/або Руху опору на окупованих чи захоплених територіях, підготовки громадян України до виконання специфічних завдань територіальної оборони і Руху опору.

Яким чином на Полтавщині будуть формувати підрозділи територіальної оборони розповіли на пресконференції в ОКІА “Новини Полтавщини”.

“Це всеохоплюча робота. Цей закон більш детально розписаний з визначеними повноваженнями як військовим, так і органам державного управління, які будуть задіяні для організації територіальної оборони в Полтавській області. Зараз не визначені окремі питання щодо залучення особового складу, обмежені повноваження. В основному особовий склад підписує контракт в резерві з патріотичних намірів. Зараз проводиться відповідна робота і до кінця року маємо залучити до своїх підрозділів до 20% резервістів”, – розповів командир військової частини А7044 Костянтин Калентьєв.

Проєкт закону “Про основи національного спротиву” містить три складові— територіальна оборона, Рух опору та загально-військова підготовка громадян.

Територіальна оборона включатиме дві складові – військову і добровольчу. Військова це бригади територіальної оборони (у кожній області) і батальйони територіальної оборони (у кожному районі). Добровольча це добровольчі загони територіальних громад, які формуватимуться у громадах.

“Передбачено залучення сил територіальної оборони для надання допомоги у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій. Тобто, загони тероборони можуть виконувати не тільки військові завдання, а й цивільні”, – зазначив заступник директора Департаменту з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правохоронними органами Полтавської ОДА Геннадій Безуглий.

Добровольцям територіальної оборони дозволятиметься використовувати особисту мисливську зброю для виконання завдань територіальної оборони. Буде унормовано соціально-правовий захист військовослужбовців і добровольців територіальної оборони.

“На даний час формування і розгортання підрозділів територіальної оборони покладається на колишні військові комісаріати (зараз — територіальний центр комплектування та соціальної підтримки). Це не їхня специфіка. Їх основне завдання – поставка мобілізаційних ресурсів для військових частин. Відповідно, у них немає своїх складів, баз, щоб забезпечити якісне і своєчасне розгортання підрозділів територіальної оборони. Цей закон регулює всі необхідні питання. До територіальної оборони також залучаються поліція, СБУ, Нацгвардія, ДСНС. Тобто, це як військова складова, так і інші органи безпеки”, – розповів командир батальйону територіальної оборони Богдан Пось.

Керівником зоною територіальної оборони і відповідальним за тероборону регіону є голова обласної державної адміністрації.

Що стосується Руху опору, то законодавчо він унормовується та має діяти на окупованій (захопленій) території, перешкоджати діям військ (сил) агресора (противника), брати участь у проведенні спеціальних (розвідувальних, інформаційно-психологічних тощо) операцій. Визначається відповідальний за організацію руху опору, умови початку виконання завдань Руху опору (на окупованій території або території захопленій агресором (противником). До Руху опору дозволяється залучати іноземців та осіб без громадянства; унормовано соціально-правовий захист учасників Руху опору (вони зможуть отримати статус учасника бойових дій).

Третьою складовою національного спротиву є загально-військова підготовка громадян України. Таким чином, узаконюється початкова підготовка, яка охоплює загальноосвітні навчальні заклади (школи, гімназії, ліцеї тощо), вводиться базова підготовка для громадян віком від 18 років, які не пройшли службу в армії, а також визначаються органи, відповідальні за підготовку (початкову – Міносвіти спільно з Міноборони; базову – Міноборони разом з іншими міністерствами і відомствами).

Система Orphus