Ви тут:
здоров’я Медицина Суспільство 

Сонячний удар у дітей: симптоми та перша допомога

Влітку сонячне проміння дуже активне та небезпечне, тому існують високі ризики перегріву. Найчастіше жертвами теплових ударів та інших пошкоджень, пов’язаних з високими температурами, стають підлітки, що активно займаються спортом, і маленькі діти, яких залишають без нагляду.

Педіатр КП “Центр первинної медико-санітарної допомоги №3 Полтавської міської ради” Анна Ігнацевич розповіла про симптоми та першу допомогу при перегріві та сонячному ударі, а також надала поради, які допоможуть уникнути цього.

“Основна причина теплового удару у немовлят – накидки на коляски. Навішуючи фату чи сітку на дитячу коляску ми перешкоджаємо циркуляції повітря, внаслідок чого в жаркий період температура всередині стає десь градусів на 10 вище. Не можна такого робити. Також в моїй практиці траплялись випадки перегріву, коли сплячу дитину залишали в машині, поки ходили до магазину. Такого робити не можна, навіть якщо здається, що на вулиці не дуже жарко, парниковий ефект все одно створюється”, – розповіла педіатр.

За її словами, симптоми треба ділити на дві категорії: перегрів, сонячний удар.

Перегрів, супроводжується помірним підвищенням температури, почервонінням шкірних покривів, підвищеною спрагою, може бути головний біль, диспептичні розлади (типу нудоти, блювання, рідко діарея). Також може бути підвищена збудливість дитинки. В такому випадку елементарна зміна температурного режиму, адекватний питний режим швидко виправить ситуацію.

“Сам удар, виникає пізніше, якщо не усунули причин перегріву. При цьому стані треба найперше – це викликати швидку допомогу. Супроводжується значним підвищенням температури (може бути й до 40), сухість слизових, запамороченням аж до втрати свідомості, в’ялість, можуть бути також судоми”, – роз’яснила лікарка.

Для профілактики перегріву, Анна Ігнацевич, рекомендує одягати дитинку адекватно, тобто по погоді, якщо дитинка гуляє під прямими сонячними променями одягати панаму, краще світлих кольорів.

“Якщо панамка у дитини не улюблений предмет гардеробу – то гуляємо у тіні”, – наголошує педіатр.

Одяг має бути вільний, краще з натуральних тканин. Дитинці обов’язково пропонуємо водичку.

Краще обрати час для прогулянки зранку до 11:00 або після 15:00.

“Якщо вже так сталося, то до приїзду швидкої (якщо це потрібно), перенести дитину в тінь, розстебнути одяг, дати доступ свіжого повітря, прохолодну воду. Якщо поряд є приміщення з кондиціонером, то взагалі прекрасно, нам найголовніше якнайшвидше дитинку охолодити. Дитину можна вмити, якщо є можливість – скупати. Можна прикласти холодні компреси на шию, спину, згини кінцівок”, – радить Анна Ігнацевич.

Чого робити не можна при сонячному опіку та сонячному ударі:

Не змащуйте постраждалі від сонячного опіку ділянки шкіри спиртовмісними засобами, оскільки вони додатково ушкоджують шкіру і ускладнюють загоєння. Не застосовуйте на постраждалих частинах тіла речовин на жировій основі (вазелін або інші густі мазі, а також різні олії : обліпихова, соняшникова і т.д.), оскільки вони ускладнюють виділення тепла і поту і, відповідно, ускладнюють загоєння опіку.

Не застосовуйте для лікування сонячного опіку у дітей спреї та мазі, що містять бензокаїн (анестезин), який може викликати роздратування і алергічну реакцію на шкірі дитини. Не кладіть лід або воду з льодом.

Не вскривайте бульбашки на шкірі в місцях опіків. На бульбашки, що самостійно розкрилися можна нанести мазь з антибіотиком (ерітроміціновая, тетрациклінова тощо) і зверху покласти стерильну, марлеву серветку. За відсутності серветки можна скористатися чистою прасованою носовою хусткою.

Система Orphus