Ви тут:
здоров’я Суспільство 

Психічне здоров’я – запорука фізичного: коли треба звертатися до спеціаліста

Сучасна людина щоденно знаходиться під впливом стресу, який шкодить  психічному здоров’ю та призводить до його порушень. На жаль, в нашому суспільстві досі існує певна стигматизація розладів психічного здоров’я, через що люди соромляться звертатися по професійну допомогу, або навіть розповідати про це близьким.

Часом можна почути від родичів людини, яка потребує допомоги: “Мій син/донька не божевільні!” або знамените “Зберись, тряпка”. 

Чому в нашому суспільстві так бояться психіатрів?

Андрій Самойленко, лікар-психіатр та нарколог, вважає, що така реакція на психіатрію — ганебна спадщина Радянського Союзу та його практик каральної психіатрії для злочинців та політичних в’язнів: 

“Такого не зустрінеш в цивілізованому світі, а у нас психіатр сприймається як прокурор, перед яким людина практично безпомічна. В нашому суспільстві царює думка, що лікар може зламати людині життя, зачивши в лікарні всупереч її бажанню. Сьогодні ці побоювання давно в минулому — без дозволу людину складно навіть оглянути, не те що госпіталізувати. Поступово психіатр стає спеціалістом, який просто допомагає людині розібратися з проблемами та душевним болем”.

Як зрозуміти, коли вже пора звертатися до спеціаліста? 

“Ви маєте звернутися до свого сімейного лікаря чи лікарки, які оцінять ваші скарги. Можливо, вам потрібен зовсім не психіатр, а інший вузький спеціаліст. По-перше, потрібно виключити інші фактори порушення здоров’я, які можуть спровокувати погане самопочуття та зміну психіки — наприклад, порушення гормонального та імунологічного фону. Тож сімейний лікар чи лікарка направить вас до ендокринолога, а для жінок — ще і гінеколога, для виключення серйозних гормональних проблем”, — підкреслює Андрій Самойленко.

Приводом до розмови з сімейною лікаркою чи лікарем можуть стати будь-які сигнали, які свідчать про порушення душевного спокою — адже психіатр лікує саме душевне здоров’я:

  • думки, що ви не справляється з роботою чи іншими своїми обов’язками
  • проблеми з особистим життям
  • зростаюче напруження та тривога
  • напади поганого настрою
  • брак енергії та сил
  • неможливість отримувати задоволення від життя
  • небажання жити —  це дуже серйозний сигнал про порушення психічного здоров’я та особистості, та навіть постійне, тривале небажання вставати зранку з ліжка — це вже достатній привід щоб потурбуватись про власне здоров’я.

Якщо просто ігнорувати всі психічні проблеми — як і з будь-якими хворобами, це призводить лише до їх ускладнень. Депресія може призвести до суїциду, довготривалі тривожні стани можуть призвести до бажання “полегшити” їх через алкоголь та інші психоактивні речовини. Ігнорування душевних страждань може призвести до стану, коли людина не володіє собою. А коли людина страждає від протиріч, то рано чи пізно вони починають керувати нею та її вчинками.

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією “Твій сімейний лікар”. Сайт та Facebook–сторінка проєкту.

 

Система Orphus