Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Підтримка підприємництва новою владою Полтавщини: результати першого півріччя роботи

У липні 2021 року минає рік з моменту початку реалізації Адвокасі-кампанії  щодо просування пріоритетів малого та середнього бізнесу у Полтавській області, яку реалізує Аналітичний Центр «Бюро економічних та соціальних досліджень».

Наразі експерти Аналітичного Центру підбивають підсумки проміжних результатів впровадження вимог Полтавського бізнесу до влади на рівні нормативно-правових актів та нових практик, які запроваджені новообраною владою на місцях у першому півріччі 2021 року.

Нагадаємо, що за результатами опитування бізнесу та серії публічних діалогових заходів, що відбувались у всіх чотирьох районах Полтавської області напередодні місцевих виборів 2020 року були сформовані основні вимоги до від малого і середнього підприємництва до новообраної влади. Після обговорення з представникам бізнес-асоціацій Полтавщини ці вимоги були розіслані кандидатам у владні крісла перед виборами. Кандидати у владу заявляли про необхідність розвитку підприємництва як в цілому, так і окремих вимог бізнесу до влади.

Наразі Аналітичний Центр «Бюро економічних досліджень» зосередив свою діяльність на відслідкуванні дій нової влади у для сприяння розвитку підприємництва.

«Новообрана влада у громадах Полтавської області працює принаймні пів року, і вже можна говорити про те, які кроки зроблені для розвитку малого і середнього підприємництва Ми надіслали запити до всіх керівників громад Полтавщини щодо напрямків підтримки малого і середнього підприємництва за останні пів року, та на основі зведеної інформації по отриманих відповідях, можемо впевнено констатувати, що прогрес є. Зокрема є прогрес у фінансуванні створення робочих місць, формуванні інфраструктури підтримки бізнесу у нових громадах», – говорить керівник Аналітичного Центру «Бюро економічних та соціальних досліджень Вадим Штефан.

Нижче розглянемо що зроблено і яка ситуація у громадах.

I Пряма фінансова підтримка створення робочих місць у сфері підприємництва.

Є три ключових позитивних практики бюджетної підтримки підприємництва:

1.1 У місті Миргород у 12 березня 2021 року затверджено Комплексну програму розвитку підприємництва Миргородської МТГ на 2021-2025 роки. У рамках програми на 2021 рік через Фонд підтримки підприємництва планується надавати поворотну фінансово-кредитну допомогу у сфері виробництва екологічно чистих продуктів шляхом проведення конкурсу.

1.2 Петрівсько-Роменська СТГ Миргородського району повідомила про початок діяльності на її теренах комунального Фонду підтримки підприємництва, який фокусується на фінансуванні створення робочих місць у сфері МСП для Петрівсько-Роменській СТГ та сусідніх Сергіівської, Великобудищанської, Лютенської та Краснолуцької громад. Протягом першого півріччя 2021 року місцевим Фондом підтримки підприємництва профінансовано 6 бізнес-проєктів на суму 840 тис. гривень

1.3 У Лохвицькій міській територіальній громаді напрямок підтримки МСП зосереджено на розвитку сільськогосподарських кооперативів у сільській частині громади. У Сенчанській сільській територіальній громаді Миргородського району у першому півріччі 2021 року розробили проєкт програми підтримки агропромислового комплексу для підтримки підприємництва.

II Інфраструктура підтримки підприємництва

2.1 У новостворених громадах у 2021 році почали діяти інституції підтримки підприємництва та залучення інвестицій, що фінансуються місцевою владою. Тут слід відзначити Новоселівську КУ «Агенція місцевого розвитку територіальних громад Полтавського району», Фонд підтримки підприємництва Петрівсько-Роменської СТГ Миргородського району. Створення таких інституцій дає можливість пов’язати кінцеві результати їх діяльності по удосконаленню бізнес-клімату на певній території.

2.2 Традиційно більш розвинена інфраструктура підтримки підприємництва у містах Полтавської області, зокрема Кременчуці, Миргороді, Горішніх Плавнях які представлені Фондами підтримки підприємництва, профільними громадськими об’єднаннями, відділеннями Торгово-промислової палати. Проаналізовані місцеві документи нормативно-правового характеру, ухвалені у містах обласного значення Полтавської області у 2021 році не дають права констатувати значний прогрес у цьому напрямку.

2.3 Обласною владою у 2021 році перезапущено роботу Агенції регіонального розвитку Полтавської області. Аналітики очікують перших результатів щодо сприяння розвитку МСП у Полтавській області від цієї інституції.

III Підготовка кадрів до актуальних вимог роботодавців

3.1 “Центр підтримки та розвитку бізнесу ” у Миргороді

Місія Центру – сучасна, якісна та доступна освіта для кожного бажаючого мешканця громади, а саме: підприємницька освіта, жіноче підприємництво, інклюзивне підприємництво, молодіжне підприємництво, соціальне підприємництво.

Створення центру сприяє розвитку малого та середнього бізнесу шляхом забезпечення майбутніх приватних підприємців, керівників, власників бізнесу повноцінною платформою для навчання, генерації ідей, комунікації, обміну досвідом, реалізації спільних проектів.

На даний час на базі Центру працюють 2 навчальних курси:

«Школа для підприємців-початківців»

«Школа бізнесу для жінок»

3.2 Миргородський ремісничий коворкінг”Миргородський Центр кераміки”

Створення Центру кераміки на базі Миргородського художньо-промислового коледжу ім. М.В. Гоголя сприяє розвитку молодіжного підприємництва шляхом набуття знань та практичних навичок, удосконаленню виробничої практики студентів та випускників-керамістів коледжу, в кінцевому результаті – налагодженню системи збуту керамічних виробів.

На даний час на базі Центру проведені наступні лекції:

– Лекція «Кераміка, історія, напрямки. Кераміка як бізнес»
– Лекція «Ринки, ніші, клієнти, цільова аудиторія»
Лекція «Технологія ч.1» «Основи виробничого процесу»
– Лекція «Технологія ч.2» «Зменшення шкідливого впливу керамічного виробництва на довкілля та сталого використання природних ресурсів»

3.3 У Кременчуцькій Програмі розвитку Малого і середнього підприємництва, прийнятого рішенням Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 26 січня 2021 року закладено такий захід як навчання для підприємців для збільшення їх участі у тендерах.

3.4 На базі Горішньоплавського Фонду підтримки підприємництва облаштовано навчально-виробничий центр, який надає освітні послуги для осіб, задіяних у трикотажному виробництві.

IV Удосконалення адміністративних процедур

У першому півріччі відкрито приміщення сучасних Центрів надання адміністративних послуг у Новосанжарській та Михайлівській територіальних громадах. На базі ЦНАПів у громадах надаються послуги для бізнесу.

V Зниження податкового навантаження на бізнес

Згідно інформації отриманої у відповідь на запити, Гребінківська і Карлівська територіальні громади ухвалили рішення про зниження ставок оподаткування єдиного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Адвокасі-кампанія напередодні місцевих виборів 2020 проведена за підтримки Центру міжнародного приватного підприємництва (CIPE)

Окремі думки, висловлені в матеріалах кампанії, відображають особисту позицію авторів і можуть не збігатися з поглядами Уряду США та Центру міжнародного приватного підприємництва (СІРЕ)

Система Orphus