Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Монетні скарби XVII ст: у Полтавському краєзнавчому музеї з’явилися нові експонати

Колекційне зібрання Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського поповнилося скарбами монет XVII ст.

Передав знахідки до музею директор Центру охорони та досліджень пам’яток археології В’ячеслав Шерстюк, повідомили на сайті музею.

Загальна кількість монет налічує 216 одиниць. Серед отриманих знахідок представлено і нумізматичну частину з монетно-речового скарбу, виявленого у Віньковецькому районі Хмельницької області на початку ХХІ ст. Окрім монет до нього належав комплекс речей для винокуріння, що складався із винокурних казанів з “шоломами” та ємностей для зберігання напоїв. Набір цих унікальних предметів для ведення одного із найдавніших українських народних промислів представлено в оновленій експозиції музею: “Полтавщина у XIV – другій половині XVII століття”.

У монетно-речовому скарбі представлені монети, що перебували у грошовому обігу на українських землях у XVII ст.: гроші, соліди, тернари польських королів Сигізмунда ІІІ Вази (1587-1632) та Яна ІІ Казимира (1648-1668), короля Швеції Густава ІІ Адольфа (1611-1632) і його наступниці Христини Августи Вази (1632-1654). Скарб складається з 37 монет, карбованих переважно у прибалтійських та німецьких містах: у Ризі й Вільно, Бранденбурзі та Ельбінгу.

Ще однією з цікавих “родзинок” даного скарбу є наявність у його складі фальшивих монет. Переважно це були дрібні розмінні монети невисокого номіналу – “соліди”,  “гроші”.

У скарбі наявні три фальшиві монети. Вони наслідують соліди польського короля Сигізмунда ІІІ Вази і становлять 8,1% від усього скарбу. Елементи зображень і легенд на фальшивих монетах виконані досить примітивно та грубо, і, що найбільш імовірно, там же – на Поділлі .

Знахідки монет з цього унікального комплексу, як і три інші скарби з території Полтавщини, доповнять у майбутньому відповідний розділ музейної експозиції і будуть цікавими не лише для спеціалістів-нумізматів, колекціонерів, а й звичайних відвідувачів.

Фото: Полтавський краєзнавчий музей

 

Система Orphus