Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Полтаві презентували авторську екскурсію “Полтавські стежки Симона Петлюри”

22 травня у Полтаві науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею імені В. Кричевського Наталія Кузьменко провела авторську екскурсію “Полтавські стежки Симона Петлюри”.

Дату проведення екскурсії обрали недарма – тому що саме цього дня, 22 травня за новим стилем, народився Симон Петлюра. З Полтавою у майбутнього політичного діяча пов’язаний тільки період дитинства та навчання. Тому екскурсія охоплює три локації і починається на площі біля ОЦЕВУМ, неподалік якого знаходилась садиба Петлюр.

“Садиба Петлюр знаходилась на вулиці Загородній, 20, нині це вулиця Зигіна. У селах двори завжди огороджені, а будинок стоїть всередині двору. Натомість тут будинок стоїть стіною вздовж вулиці. Це характерно для міської забудови. У містах все життя родини проходило всередині садиби, яку не видно з вулиці. Це така відмінність сільського і міського погляду. Селяни ховають своє життя в хаті, тоді як містяни – всередині садиби. На території садиби Петлюр стояв будинок, всередині двору був літній будиночок, сарай”, – розповідає Наталія Кузьменко.

У 2018 році відкрито меморіальну дошку на будинку, що на вул. С.Петлюри, 7/22, поруч з місцем, де проживав Симон Петлюра.

Читайте також: Полтавці вшанували пам’ять головного отамана військ УНР Симона Петлюри

Другою локацією є приміщення колишнього Полтавського духовного училища (зараз Аграрно-економічний коледж Полтавського державного аграрного університету, вул. Сковороди, 18).

“В училищі приймали не лише дітей священнослужителів. Згодом там могли вчитись діти селян і міщан. Але за плату. І сюди всі йшли вчитись, тому що крім церковної освіти, тут вчили мови (грецьку, латину, слов’янську, російську), математику, біологію, фізику, хімію. Навчання тривало чотири роки. За дослідженнями, скоріш за все батьки Симона Петлюри хотіли, щоб їхні діти (у сім’ї Петлюр було дев’ятеро дітей) мали освіту. Тому що всі діти мали початкову освіту – вміли читати, писати, рахувати. Згодом, подальше навчання продовжували тільки хлопці. Симон Васильович навчався по-різному”, – розповідає екскурсовод.

Третьою локацією є приміщення колишньої Полтавської духовної семінарії (зараз Полтавський державний аграрний університет, вул. Сковороди, 1/3).

“Симон Петлюра більш-менш закінчив семінарію по інших предметах, але у перший рік він не склав іспит з грецької мови. Всі успіхи учнів як училища, так і семінарії публікувались у “Полтавських єпархіальних відомостях”. Звідси і відомо про успіхи Петлюри. Звісно, не всі номери часопису збереглись. Але деякі відомості є. Градація за успіхами навчання у семінарії була потрійна: перший клас – ті, хто вчився краще за всіх, другий клас – учні без особливих успіхів, і третій клас – учні, які претендували на виключення. Таким чином, Симон Петлюра почав з третього класу. Але з пізніших випусків часопису відомо, що у 5-6 класах (навчання у семінарії було 6-класним), Петлюра значився серед перших учнів. Тобто, він зрозумів потребу у навчанні”, – розповіла Наталія Кузьменко.

У 2006 році меморіальну дошку на вшанування Симона Петлюри встановили на старому корпусі Полтавської державної аграрної академії.

Тривалість екскурсії – 2 години. Вартість – 75 грн. Щоб замовити туристам чи організаціям таку екскурсію, потрібно звернутись до Полтавського краєзнавчого музею. За словами Наталії Кузьменко, за бажанням туристів екскурсію можна розширити ще на кілька локацій.

“Екскурсія є пішохідною. Якщо в групи є транспорт, то можна розширити екскурсію, тому що в Полтаві збереглась хата родини Івана Скрипника, де народився Степан Скрипник, відомий як Патріарх Мстислав. Він є племінником Симона Петлюри. Можна ще подивитись хату, де жила родина Русових і де Микола Міхновський вперше зачитав свою брошуру “Самостійна Україна”, яка стала статутом Революційної української партії. Там, до речі, під час цієї зустрічі Симон Васильович змінив свої політичні інтереси”, – зазначила Наталія Кузьменко.

Нагадаємо, на початку 2021 року Полтавська ОДА оголосила відкритий архітектурний конкурс на спорудження пам’ятника Симону Петлюрі. На конкурс подали 11 проєктів. З ними можна ознайомитись за посиланням. У період з 3 по 24 травня  у Полтавському краєзнавчому музеї триває виставка конкурсних проєктів. Підсумки Конкурсу організатори мають оголосити у період з 31 травня по 10 червня 2021 року.

Система Orphus