Ви тут:
здоров’я Медицина 

Розкажи бабусі про медичні послуги

В період пандемії дуже важливо знати базові послуги та можливості, які стали доступними в ході реформі первинної ланки медицини. Наприклад, як укласти та переукласти декларацію з сімейним лікарем, як користуватись електронним рецептом, як записатися на вакцинацію, якщо ти в зоні ризику тощо.

З одного боку, інформація є у доступі та відкрита уже давно. Та часто буває складно розібратись навіть впевненим користувачам мережі, а нашим бабусям та дідусям — поготів. 

Команда проекту “Твій Сімейний Лікар” підготувала коротку інструкцію, яку ви можете озвучити своїм рідним та знайомим похилого віку та допомогти їм налагодити свої стосунки із сімейним лікарем. Впевнені, окремі факти та інструкції будуть корисними багатьом. 

Як укласти та переукласти декларацію?

Перед тим, як укладати декларацію, потрібно вибрати сімейного лікаря чи лікарку. Дані про медичних працівників зібрані на сайті Національної служби здоров’я. Варто спочатку перевірити медичну установу: зателефонувати до реєстратури та запитати все, що вам важливо. Працівники підкажуть, які лікарі готові до підписання декларацій та що для цього потрібно.

Для підписання угоди, ви маєте обрати фахівця у будь-якому державному чи приватному медичному закладі, головне — ця установа повинна мати договір з Національною службою здоров’я.

Підписання декларації можливе в будь-якій поліклініці після вибору спеціаліста та наявності таких документів:

 • посвідчення особи – паспорту;
 • податкового номеру.

Якщо потрібно підписати декларацію для дитини, потрібно взяти з собою свідоцтво про її народження. Варто мати з собою мобільний телефон, адже на ваш номер прийде повідомлення з кодом підтвердження. Це потрібно для авторизації та захисту конфіденційних даних.

Для підписання декларації варто звернутись до реєстратури, де вам допоможуть швидко укласти договір. Декларація є безстроковою, тому не треба її переукладати щороку.

Бувають випадки, коли ви все ж таки вирішите переукласти свою декларацію. Це може бути у випадку, якщо ви не знайшли спільну мову із сімейним лікарем, або вам більше не зручно добиратись до цієї поліклініки тощо. Можна не розривати договір з сімейним лікарем, а навідатись в інший медичний заклад з паспортом, податковим номером та телефоном. Процедура переукладання займає не більше 1-2 хвилин, а стара угода анулюється автоматично. Переукладання можливе в будь-якій поліклініці. Навіть приватні заклади укладають декларації з пацієнтами на тих же умовах, що й державні (тобто послуги вже сплачені НСЗУ).

Лікар чи лікарка має право відмовити в підписанні декларації, якщо у нього чи неї набрана максимальна кількість пацієнтів. Сьогодні сімейний спеціаліст консультує не більше ніж 1800 громадян, терапевт – 2000 чоловік, педіатр — близько 900 хворих.

Чи є можливість підписання декларації не в медичному закладі, а в інтернеті?

Наразі краще все ж підписувати договір з спеціалістом в медичній установі. Окремі платформи дають можливість підписати декларацію в режимі онлайн. Варто залишати дані свого паспорту лише на перевірених сайтах, наприклад на платформі Helsi.

В режимі онлайн є можливість записатись на прийом до лікарки чи лікаря. Результати аналізів можна отримати на Вайбер чи Телеграм. Багато лікарів практикують такий спосіб направлення результатів громадянам, з якими підписаний договір. Про зручний спосіб отримання результатів краще домовлятись з вашим лікарем.

Сімейний лікар також може проконсультувати пацієнта в режимі онлайн. Такий формат спілкування може бути зручнішим як працівнику медичного закладу, так і хворому. Особливо важливо підтримувати дистанційне спілкування, якщо у людини позитивний тест на коронавірус. Лікар буде коригувати терапію та стежити за вашим самопочуттям через Вайбер чи інші месенджери.

Чи має право пацієнт підписувати декларацію з кількома лікарями?

Наразі є можливість підпису угоди лише з одним спеціалістом, але, як ми зазначили вище, ви можете скасувати попередню декларацію та підписати нову з іншим лікарем чи лікаркою. 

Якщо у людини немає паспорту, але вона проживає на території України, теж є можливість підписати договір з сімейним лікарем. Потрібно принести з собою тимчасове посвідчення або довідку про постійне місце проживання. Підходить зокрема посвідчення біженця.

Підписання договору: платне чи ні?

Пацієнти повинні запам’ятати, що підписання декларації та консультування — безкоштовні. За обслуговування українців платить Національна служба здоров’я. Медичні установи кожні 30 днів отримують фінансування від держави. Сімейним лікарям нараховуються зарплати незалежно від того, звертаються пацієнти за допомогою, чи ні.

Також спеціаліст повинен під час прийому повідомити пацієнту, які послуги є безоплатними. Якщо необхідно, хворого направляють на обстеження. Все залежить від симптоматики, стану здоров’я пацієнта, встановленого діагнозу. Про безоплатні послуги більше дізнатись можна тут.

Як користуватись електронним рецептом?

Лікар виписує рецепти згідно програми «Доступні ліки». Аж 78 препаратів видаються безкоштовно! Під програму також підпадає 254 препарати, за які необхідно сплатити лише частину коштів.

Рецепти на ліки зі знижкою видаються:

 • Пацієнтам з діабетом 2 типу;
 • Хворі з бронхіальною астмою;
 • Пацієнтам із серцево-судинним захворюванням.

Пацієнт може отримати безплатні ліки в аптеці. Для цього потрібно мати з собою електронний рецепт, який виписує сімейний лікар. Унікальний номер рецепту приходить на номер мобільного телефону, який треба теж обов’язково взяти з собою та показати фармацевту в аптеці.

Як записатись на вакцинацію?

Кожен має право записатись на вакцинацію не тільки від коронавірусу, але і інших захворювань, в цьому допоможе сімейний лікар чи лікарка. Для отримання направлення  варто мати декларацію. Якщо ж декларації немає, ви можете під час одного прийому підписати її і одразу вакцинуватись. Зручно!

В перелік безоплатних вакцини включені вакцини від:

 • поліомієліту;
 • туберкульозу;
 • правця;
 • гепатиту В;
 • дифтерії;
 • краснухи.

Інші захворювання, від яких є можливість зробити щеплення у поліклініці: кашлюк, правець, hib-інфекція, епідемічний паротит. Дорослі вакцинуються проти правця та дифтерії щодесять років. Якщо у пацієнта немає імунітету до кору, також проводиться безкоштовне щеплення.

Запис на вакцинацію проти коронавірусу можливий у сімейного лікаря чи лікарки. Пацієнт, який входить до групи ризику, зможе зробити щеплення в день відвідування медичного закладу.

Сподіваємося, ці поради стануть на користь не тільки бабусі, а й усім читачам! Перевірте, чи у бабусі, дідуся чи сусідки є мобільний телефон та номер, яким вони постійно користуються. Це важливо для отримання ліків за електронним рецептом та для зв’язку із сімейним лікарем або лікаркою.

 

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією “Твій сімейний лікар”. Сайт та Facebook–сторінка проєкту.

Система Orphus