Ви тут:
здоров’я Суспільство 

COVID-19: які бувають вакцини та як вони працюють

Будь-яка вакцина готує наш організм до боротьби з певною інфекцією, вірусом або хворобою. Вона «вчить» імунну систему розпізнавати інфекцію і виробляти антитіла для боротьби з нею у безпечних умовах. Такі собі військові навчання.

Найперші вакцини виробляли так: вводили неактивні, «вбиті» або ослаблені збудники хвороб (серйозна назва — патоген). Організм розпізнавав їх, виробляв антитіла, і головне — запам’ятовував їх і те, які антитіла їх нищать. Тож коли нападав справжній живий вірус — він вже був у всеозброєнні. Цей метод використовують, серед інших, і для протиковідних вакцин.

Отож, вакцини проти COVID існують такі:

Інактивована вакцина. Її головний компонент — нежиттєздатні (знешкоджені або вбиті) частинки вірусу. Вони не можуть спричинити хворобу, але їх достатньо щоб імунітет навчився їх розпізнавати та нищити. Це як знайти в полі пошкоджену “секретну зброю” ворога і заздалегідь навчити свою армію, як з нею боротись.

Перевага такої вакцини в тому, що її можна зберігати за температури 2–8 °C. За такою технологією виробляють вакцину CoronaVac від компанії Sinovac Biotech.

Векторна вакцина. «Вектор» — це безпечний для людини вірус, завдання якого — доставити в імунну систему ген хвороботворного вірусу, проти якого потрібно виробити імунітет. В гені закодовано один із білків вірусу (сам по собі теж не здатний нашкодити), і імунна система вчиться розпізнавати та атакувати цей білок. Це як принести в штаб оборони фотографії диспозиції ворога: фото небезпеки не становить, зате по ньому можна зрозуміти, як завдати нищівного удару. Тож якщо пізніше у вакцинований організм потрапить вірус, імунітет знатиме, куди бити — от в той самий білок — щоб найшвидше знищити вірус. Векторна вакцина від коронавірусу теж зберігається за температури 2–8°C протягом 6 місяців.

За таким принципом виготовлена наша добра знайома AstraZeneca, яка вже почала захищати українських лікарів, а також вакцина від компанії Johnson & Johnson.

Протеїнова вакцина. Основним компонентом такої вакцини є так званий спайк-протеїн, білок із поверхні коронавірусу. Коли людині вводять вакцину, її імунна система так само ідентифікує білкові частинки як чужорідні й виробляє природний захист проти них. А далі ти вже знаєш: навчений реагувати на характерний для SARS-CoV-2 білок, організм впізнає його на поверхні вірусу й атакує. Це як поставити мітку на ворожій техніці: імунна система точно знає куди бити. Зберігається така вакцина за температури 2–8°C.

Так виробляють вакцину Novavax.

РНК-вакцини. Ця технологія — найновіша з усіх перерахованих, хоча працюють над нею вже протягом кількох десятиліть. Її головний компонент — молекула матричної РНК, у якій записана інформація про один з білків вірусу SARS-CoV-2. Коли така молекула РНК потрапляє всередину людської клітини, клітина починає виробляти закодований в ній “ворожий” білок (сам по собі він знов-таки безпечний). Це як за викраденими кресленнями відтворити секретну зброю ворога, щоб навчитись її нищити. Наш організм знову ж, не будь дурень, розпізнає в ньому чужинця, нападає на нього й запам’ятовує, як його вбивати.

Такі вакцини високоефективні, але мають логістичний недолік: їх потрібно зберігати за температури аж -70°C. Втім, в Україні завдяки міжнародним партнерам технічні можливості для цього є. Такі вакцини розробили й виробляють компанії Pfizer/BioNTech і Moderna.

За останній рік людство кинуло всі свої сили на розробку і виготовлення вакцин проти COVID-19, і результат вражає. Неймовірна міжнародна співпраця найкращих вчених дала можливість швидко розробити вакцини від нового вірусу за старими перевіреними технологіями, і дала поштовх до завершення досліджень, що тривали десятиріччями. В результаті ми з тобою маємо можливість отримати височенний ступінь захисту від важкого перебігу хвороби, і вагомий — від легкого варіанту. Нагадаємо, що за важкого перебігу існують ризики ускладнень і навіть смерті. Тож вакцинація — це вкрай необхідний захист для тебе та близьких.

Долучайтеся до цього свята світової науки — лишень трохи почекайте, доки якась із вакцин стане доступною для вас, і йдіть на пункт вакцинації!

Записатись у чергу на вакцинацію можна вже: через державний портал «Дія» або його мобільний додаток, або зателефонувавши до контактного центру Міністерство охорони здоров’я України 0 800 60 20 19. Вас спитають реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код) або серію та номер паспорта, тож беріть документи з собою. А ще допоможіть записатись старшим родичам, адже вони — у групі ризику!

 

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією “Твій сімейний лікар”. Сайт та Facebook–сторінка проєкту.

Система Orphus