Ви тут:
Освіта Суспільство Україна 

15 травня в Україні відзначають День науки

Щорічно, у третю суботу травня, в Україні відзначають День науки. У 2021 році це свято припадає на 15 травня.

Свято встановлено в Україні “…на підтримку ініціативи відомих вчених, наукових установ, а також професійних спілок України…” згідно з Указом Президента України “Про День науки” від 14 лютого 1997 року.

У 2015 році було прийнято нову редакцію Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, яким передбачається практично перезавантаження всієї системи управління та фінансування науки в Україні. З одного боку це централізація прийняття стратегічних рішень у сфері науки, а з іншого – суттєво ширше залучення наукової громадськості до процесу формування політики в цій сфері, повідомляється на сайті Міністерства освіти.

Влітку 2017 року утворено Національну ради з питань розвитку науки і технологій на чолі з Прем’єр-міністром України, який має стати єдиним координаційним центром з формування стратегічного бачення розвитку науки в Україні. Рада складається з двох комітетів – наукового, куди входять 24 вчених, обраних науковою спільнотою, та адміністративного, який представляють заступники ключових міністерств, керівники академій наук та провідних університетів.

Історично в Україні науки фінансувалась за відомчим принципом. Кожна академія, кожне міністерство мало змогу розподіляти фінансування виключно в системі своїх відомчих установ. Це суттєво ускладнює проведення співпрацю між університетської та академічним секторами, академічним та галузевим. Новим кроком у фінансування науки має стати Національний фонд досліджень, який утворили 2018-го. Він буде організований за кращими світовими стандартами прозорості розподілу фінансів та якості проведення наукової експертизи та відбору конкурсних заявок.

В майбутньому фонд має стати вагомим гравцем на науковому полі із мільярдним бюджетом фінансування. Головне – продемонструвати нову, європейську якість експертизи та прозорості роботи. Планується, що фонд буде підтримувати, проведення як фундаментальних так і прикладних досліджень, стажування науковців за кордоном, проведення важливих міжнародних конференцій.

Система Orphus