Ви тут:
PROвсе Суспільство 

Як розмалювати писанку: значення кольорів, символів та візерунків

У древні часи люди вірили, що весь світ виник із яйця: зі шкаралупи виник небосхил, із жовтка – земля, із білка – вода, а з яєчної плівки утворилися хмари.

Для багатьох народів Європи, Африки, Індії, Китаю, Індонезії, Австралії яйце вважалося символом зародження Всесвіту, Сонця з його весняним відродженням, життя та його безсмертя й воскресіння. Тому не дивно, що у християнстві, які перейняло багато древніх традицій, яйце також стало ритуальним великоднім символом.

Історики стверджують, що традиція писанкарства нараховує 8 тисяч років. Тому не дивно, що багато символів пов’язані із древніми язичницькими віруваннями, які так чи інакше трансформувалися під християнські цінності, пише 5.ua.

Поділ кожної із писанок на певну кількість частин мав своє значення. Наприклад, дві частини – це уявлення про два світи – земний і небесний, чотири частини – утворювали хрест або символізували чотири частини світу. Поділ на 8 частин пов’язують із тим, що у древніх людей існував восьмирічний календарний цикл.

Що означають кольори на писанках

Червоний – найважливіший колір для писанкарства. Червоне яйце вважається символом Воскресіння. Воно символізує кров розіп’ятого Христа і одночасно його велич Спасителя. Червоний колір також символізує добро, радість життя, для молодих – надію на щасливий шлюб.

Жовтий – символізує Сонце, тепло, врожай.

Зелений – життя, весняне пробудження природи, надія на майбутнє.

Синій – символ неба, повітря, чистоти і здоров’я.

Коричневий – символ землі.

Чорний – нескінченність життя людини, продовження життя після смерті. Це також символ ночі, потойбіччя та всього невідомого. Якщо чорний колір використовується як тло, він допомагає іншим кольорам проявитися більш яскраво – як нічна темрява допомагає краще пізнати світло дня.

Значення символів та візерунків на писанках

Сонце – головний символ, який означає все найкраще і найважливіше, що є в житті у людей.

Хрест – це не лише символ розп’яття Христа. Для древніх людей хрест означав чотири сторони світу, чотири пори року, чотири вітри.

Зірка або ружа – такі орнаменти означають ранкову зірку, Сонце. У народі ружа – це символ любові, тому подарувати комусь таку писанку означало зізнатися в коханні.

Свастика сварга або ламаний хрест – одні із найдревніших знаків, які означають сонце, вогонь вічний рух. Предки вірили, що такі візерунки несуть добро і захищають від темних сил.

Завиток, змій, спіральсимвол життєвої сили, зародження життя, безперервного життєвого циклу. Вважалося, що подарувати комусь таку писанку – це побажати здоров’я.

Безкінечник, кривульказнак води. Вода, за віруваннями древніх людей, існувала ще до появи світу. Тому вона є символом вічності, але водночас і плинності часу.

Грабельки, гребінцісимволи також пов’язані із водою. Вони позначають хмари і дощ. Вважалося, що, малюючи такі писанки, можна накликати довгожданий дощ у посуху.

Квіти і зірки – для українців це символи людської душі. Жінкам, які довго не могли народити дітей, радили розмальовувати писанки квітами і дарувати їх діткам. Казали, що, коли оселя наповнена дитячим сміхом, вона схожа на Божий квітник.

Дерево життя. Вважали, що десь посеред світу стоїть Дерево Життя, яке має три гілки з трьома братами – Сонцем, Місяцем і Дощем. У християн ці три гілки символізують Бога і святих Павла і Петра. Також таке дерево може символізувати сім’ю: три гілки – це батько, матір і дитя.

Як розмалювати писанку вдома

Для писанок найкраще брати курячі або гусячі яйця із білою шкаралупою. Майстри використовують сирі яйця. Перед початком розфарбовування яйце треба обов’язково протерти оцтом, щоб очистити і знежирити його. Тоді фарба буде лягати рівномірно і краще триматиметься. Оберіть малюнок та перенесіть його на яйце олівцем. Намагайтеся не натискати на шкаралупу. Для того, щоб створити писанку, вам знадобиться віск і спеціальний пристрій – писачок. Наповніть писачок воском і розігрійте його над свічкою. Коли віск розтопиться, починайте “писати”. Спочатку замалюйте ту частину, яка має залишитися білою. Врахуйте, що, якщо на яйце впаде крапля воску, фарба у тому місці не візьметься навіть, коли ви стрете віск. Тому подумайте, як можна змінити малюнок.

Розведіть у склянках фарби потрібних кольорів. Розкладіть їх від найсвітлішого до найтемнішого кольору. Спочатку занурте яйце у найсвітлішу фарбу і потримайте там 5 хвилин. Дістаньте яйце, висушіть і замалюйте воском ту частину яйця, де має залишитися перша фарба.

Потім повторіть те саме для трохи темнішої фарби і так далі. Коли обсохне остання фарба, потрібно стерти віск. Для цього потрібно піднести яйце збоку до свічки і стирати віск серветкою, як тільки він розтане. Щоб яйце не закоптилося, не підносьте його дуже близько до свічки. Коли весь віск буде стертий, ваша писанка готова.

Фото: ілюстративне

Система Orphus