Ви тут:
PROвсе Суспільство 

Як правильно обрати насіння для посадки: поради від Держпродспоживслужби

У будь-якому спеціалізованому магазині пропонують різноманітні сорти помідорів, огірків, капусти та інших овочевих культур. Але іноді після покупки, трапляються розчарування: не такий вигляд як на пакетику, не такий сорт, погана схожість або взагалі насіння не зійшло.

Спеціалісти відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області нагадали, що покупець має право вимагати у продавця документи на партію насіння, яку планує придбати.

Згідно п.8.5 ДСТУ 6006:2008 на пакеті з фасованим насінням, призначеним  для роздрібної торгівлі, вказують:

 – назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця тощо;

– назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;

– культуру;

– сорт, гібрид;

– масу, г, або кількість насінин в пакеті, шт.;

– номер насіннєвої партії;

– рік урожаю;

– схожість;

– документ на насіння (назва, №);

-коротку інформацію про культуру (сорт,гібрид, поради щодо вирощування).

Відповідно ДСТУ 6006:2008 кожну партію насіння  під час відпускання супроводжують документами, які підтверджують гарантію якості насіння з ДСТУ 4138-2002 та Довідкою про сортові і посівні якості насіння.

Термін дії документів за результатами аналізу щодо посівних якостей насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого грунтів становить -12 місяців, а упаковані у герметичну тару -24 місяці.

Реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про їх походження та якість – заборонено.

Отже, щоб не траплялись розчарування, при покупці насіння і садивного матеріалу, бажано, дотримуватися деяких правил:

1) Здійснюйте покупку лише за наявності супровідних документів, що засвідчують якість насіння( для насіння власного виробництва – сертифікату на насіння, за умови перепродажу насіння – Довідки про сортові та посівні якості), та за наявності фітосанітарних документів, які засвідчують фітосанітарний стан насіннєвого та посадкового матеріалів. Ці документи, повинні зберігатись за місцем торгівлі та пред’являтися споживачеві за першою вимогою.

2) Звертайте увагу на особливості маркування та пакувань насіння.

3) Важливо при розкритті пакетика не пошкоджувати місце, на якому вказаний номер партії.

4) Обов’язково зберігайте квитанцію (фіскальний чек) на придбаний товар, маючи їх можна виставити претензії до продавця у разі продажу Вам неякісного насіння.

5) Пам’ятайте, що якість насіннєвого чи посадкового матеріалу не залежить від яскравості картинки чи назви на упаковці.

6) Відповідально підходьте до вибору насіння чи садивного матеріалу, ні в якому разі не економте, а купуйте лише високої якості.

Система Orphus