Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Відновне правосуддя для неповнолітніх: полтавка взяла участь у програмі

Шанс виправити помилку є, завдяки програмі з відновного правосуддя для неповнолітніх, яку реалізують по всій Україні. Учасником цієї програми стала і Єва з Полтавщини області.

Якось дівчина прогулювалася біля будинку і  побачила, що у Михайла випав з кишені мобільний телефон. Замість того, щоб підняти та віддати гаджет власнику дівчина скориставшись тим, що ніхто цього не помітив забрала телефон собі. Задоволення від користування новим гаджетом тривало не довго, адже за справу взялася поліція.  Спочатку Єва не могла пояснити, чому вона так зробила, але коли зрозуміла, що за крадіжку передбачена кримінальна відповідальність (ч.1 ст.185 Кримінального кодексу України), щиро розкаялася, адже максимальне покарання за цією статтею передбачає арешт на строк до шести місяців або обмеженням волі до п’яти років.

Не потрапити за грати Єві допомогла участь у «Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», яку реалізує система БПД, повідомляє Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області.

Запропонував дівчині долучитися до цього проєкту прокурор під час досудового розслідування справи. Далі у Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області ухвалили рішення застосувати програму та видали доручення для проведення медіації (посередництва) адвокату-медіатору Людмилі Тимохіній.

«Медіація починається з того, що сторони мають можливість почути одне одного. Це потрібно для того, щоб підліток усвідомив, що, наприклад, вкрадений телефон – це не лише засіб зв’язку, а й важливі для людини контакти, фотографії, відео. А потерпілий може й не здогадуватися, що вкрадені 200 гривень дитина витратила на їжу. Медіатор допомагає  налагодити діалог та укласти угоду, яка б задовольнила обидві сторони. Медіація відбувалася за участі неповнолітніх – потерпілого і підозрюваного та їх представників. Усі учасники цього процесу були відкритими до діалогу і щиро бажали досягти примирення», – резюмує адвокат-медіатор Людмила Тимохіна.

Програма відновлення застосовується лише при вчиненні неповнолітніми злочинів невеликої або середньої тяжкості. За вчинення злочинів невеликої тяжкості — наприклад, проникнення до житла, нанесення легких тілесних ушкоджень — порушник отримає до двох років позбавлення волі, а за злочин середньої тяжкості (крадіжка, грабіж) — до п’яти років.
Щоб стати частиною програми, неповнолітній має визнати вину у скоєному. Це може відображатися у різних формах, але не повинно мати негативних наслідків для неповнолітнього чи використовуватися для його подальшого кримінального переслідування.

«Відновне правосуддя важливе не лише для неповнолітніх, а й для всього суспільства. Якщо неповнолітні потрапляють за грати, виникає великий ризик того, що правопорушення будуть повторюватися. Натомість відновне правосуддя дає шанс повернутися до нормального життя.», – переконаний директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Олександр Черчатий.

За допомогою медіації сторони примирились. Єва щиро розкаялася, вибачилася перед потерпілим та повернула йому вкрадений телефон. Власне ці обставини суд врахував у своєму рішенні і звільнив дівчину від кримінальної відповідальності. Зазначимо, що це перша успішна справа у Полтавській області в межах реалізації проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

Довідково. Проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», Міністерством юстиції, Офісом Генерального прокурора на базі надання безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого Фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) в Україні запроваджено у січні 2019 року на території 5 областей, у квітні 2020 року – на всій території України.

Метою Програми є максимально раннє виведення неповнолітнього з кримінального процесу та вжиття заходів для запобігання повторному вчиненню ним кримінальних правопорушень. Програма застосовується за чотирьох умов:

– наявності потерпілої сторони: фізичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної,  фізичної  або  майнової  шкоди,  а  також  юридичної  особи,  якій  кримінальним    правопорушенням завдано майнової шкоди;

– скоєння  неповнолітнім  вперше  проступку  або  нетяжкого  злочину;

– визнання неповнолітнім факту вчинення кримінального правопорушення;

– згоди неповнолітнього і потерпілого на участь у Програмі.

Система Orphus Поделиться на fb