Ви тут:
Суспільство Україна 

В Україні запрацював онлайн-архів усних спогадів про історичні події – “Архів усної історії”

В Україні відкрили онлайн-архів усних спогадів про історичні події – “Архів усної історії” 

Архів створено  Українським інститутом національної пам’яті.

Перший в Україні політематичний інтернет-ресурс усних свідчень створено на базі спогадів, зібраних Українським інститутом національної пам’яті. У вільному доступі представлені розповіді про події Революції Гідності, російсько-української війни, Українського визвольного руху.

Зібрання усних свічень Українського інституту національної пам’яті бере початок з березня 2014 року, коли були проведені перші усноісторичні інтерв’ю про Майдан. Наразі зібрання налічує понад 1600 записів, що стосуються різних історичних подій. Основними тематичними колекціями Архіву є: Революція Гідності, російсько-українська війна, радянський час, Друга світова війна, Український визвольний рух. Робота ресурсу розпочалася з удоступнення перших ста записів – розповідей про події Революції Гідності, російсько-української війни, Українського визвольного руху. Поступово у мережу буде викладено весь масив записів.

Архів усної історії містить популяризаційну складову та власне архів. Цікавими для широкого загалу, для вчителів, учнів, студентів, журналістів у нагоді можуть стати рубрики, де представлені вже опрацьовані матеріали. Зокрема у календарі спогадів містяться фрагменти усних свідчень, підібрані до певних пам’ятних дат. У рубриці «Публікації» подані статті, книги, лонгріди, створені на основі усних історій. У підрубриці «Галерея» можна буде переглянути тематичні добірки світлин, відеофрагментів, фільмів.

Власне архів складається з фондів, утворених за назвами установ, організацій, прізвищами приватних дослідників, які передали до Інституту свої записи. Громіздкі фонди розбиті на описи (за хронологічним принципом), а кожен опис – на одиниці обліку. Облік в Архіві усної історії побудований на відео- або аудіозаписах. Вони доповнені текстовими транскрипціями інтерв’ю, світлинами, документами, записами, наданими оповідачами.

Оповідачі надали письмові згоди про право Інституту на збереження, вивчення та оприлюднення усних свідчень. Відео- та аудіоінтерв’ю в архіві представлені в повному обсязі, без цензурування. За побажанням деяких оповідачів окремі фрагменти з їхніх розповідей були видалені, але це є незначними винятками.

Для швидкого відбору інтерв’ю в архіві налаштовано пошук за кількома фільтрами: темою розповіді, прізвищем, місцем народження чи проживання оповідачів, умовною категорію участі у подіях, ключовими словами тощо. Додатковим пошуковим інструментом слугує карта топонімів, де позначені населені пункти, про події в яких ідеться в розповідях.

Сайт містить рубрику «Свідчення з відкритих джерел», де подаються посилання на інтернет-сторінки з оприлюдненими відео- та аудіозаписами усних свідчень різної тематики.

В Архіві усної історії передбачена можливість прямо через сайт подати свої записи усних свідчень та інші матеріали до архіву. Вимоги щодо подачі таких матеріалів наразі напрацьовуються і з вересня 2021 року така можливість стане доступною.

Система Orphus