Ви тут:
Відео Полтавщина Суспільство 

У Козельщині створили короткометражний фільм про контр-адмірала Військово-морського флоту УНР Михайла Остроградського

“Флотоводець роду Остроградських – генетична пам’ять” – таку назву має новий документальний короткометражний фільм про військового діяча, контр-адмірала Військово-морського флоту УНР і Української держави Михайла Остроградського (1870-1923).

Створили це просвітницьке відео про свого видатного земляка редакція газети “Козельщинські вісті” та гурток “Юний журналіст” Козельщинського Будинку дитячо-юнацької творчості, повідомили у Північно-східному відділі Українського інституту національної пам’яті.

Нагадаємо, борець за незалежність України у ХХ столітті Михайло Остроградський народився понад 150 років тому, 21 грудня у селі Пашенівка, яке нині належить до Хорішківського старостату Козельщинської селищної ради Полтавської області.

Автори фільму використали кадри з анімаційного ролика Інституту нацпам’яті про підняття українських прапорів на Чорноморському флоті. У ньому оповідається про події 29 квітня 1918 року. Тоді весь Чорноморський флот був проголошений флотом Української Народної Республіки і видано наказ урочисто підняти українські національні синьо-жовті прапори. Створення і показ короткометражки козельщинці присвятили знаменній даті, яка відзначається цьогоріч – 30-річчю відновлення державної незалежності України. З огляду на карантинні обмеження презентація відбулася у соціальних мережах. Зокрема, фільм оприлюднили на офіційних сторінках “Козельщинських вістей” у Фейсбуку та youtube.com.

“Про цю людину ми дізналися лише у грудні минулого року і були вражені: виявляється, ми — земляки не одного Остроградського, який прославив свій рід на увесь світ, а, принаймні, двох! Тезко великого математика і його внучатий племінник Михайло Михайлович Остроградський став відомий українській історії не лише як перший флотоводець Української держави у 1918 році, але і як великий патріот України, вірний своєму родовому корінню. Тоді ж, у грудні й виникла думка зробити свій посильний внесок в популяризацію історії боротьби за незалежність України — створити телезамальовку про нашого видатного земляка. Працювали три місяці, разом зі зйомками у Запоріжжі, Хорішках і Пашенівці”, – розповіла у Фейсбуку ініціаторка і менеджерка проєкту, редакторка газети “Козельщинські вісті” Надія Литвин.

Вона висловила вдячність вихованцям гуртка “Юний журналіст” Козельщинського БДЮТ за активну підтримку ідеї, а також вчителям та одинадцятикласникам Хорішківського ліцею за сприяння та співпрацю; досліднику історії українського морського флоту Ігорю Гриценкові (м. Запоріжжя) за участь, консультації та надані історико-архівні матеріали.

“Торік у грудні, з ініціативи Українського інституту національної пам’яті (УІНП) згідно з Постановою Верховної Ради П”ро відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2020 році” 150-річчя з дня народження цього нащадка старого гетьманського роду з Полтавщини відзначалося на державному рівні. Ювілей став поштовхом до цілої низки просвітницьких заходів. За підтримки державної установи “Український культурний фонд” всеукраїнське інтернет-видання “Новинарня” створило 20-хвилинне документальне відео «Михайло Остроградський — будівничий флоту незалежної України». Козельщинська бібліотека імені Олеся Гончара провела просвітницький захід. А цьогоріч на фасаді Хорішківського ліцею Козельщинської територіальної громади урочисто відкрили меморіальну дошку Михайлові Остроградському. Створення творчим колективом газети “Козельщинські вісті” цього відеоматеріалу – ще один вагомий крок у справі популяризації постаті першого в новітній історії командувача Українського флоту”, – прокоментували подію в полтавському офісі Північно-східного відділу УІНП.

Система Orphus