Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Розорення сільськогосподарських угідь на Полтавщині становить 70%, – Володимир Ярошенко

На території Полтавської області знижується рівень грунтових вод, як наслідок – у селах виникає проблема з питною водою. А рівень лісистості в регіоні становить 8,7%, в окремих районах, навіть, 1,5-3%.

Це виникає через те, що в області значно розорюють сільськогосподарські угіддя, зникають лісосмуги, а масштабні пожежі знищують ліси. Щоб не трапилось екологічної катастрофи, депутат Полтавської обласної ради і фермер Володимир Ярошенко вважає, що потрібно провести обов’язковий моніторинг земель і звернути увагу на їх ефективне використання та відповідальне збереження родючості.

Про це він розповів в ефірі програми “Будні” на Українському радіо “Лтава”.

“За останні 30 років середньорічна температура в Україні зросла майже на 2 градуси. Від незвичайної для нашої держави погоди постраждали стійкі до спеки кукурудза та соняшник. А традиційні для нас озимі: пшениця і ячмінь, не завжди дають добрі врожаї. Зона степу поширилась майже на 200 км до зони лісостепу. Відхід від науково-обґрунтованої системи землеробства, ігнорування сівозміною, вирощування на значних площах кукурудзи, соняшнику, сої призвело до зневоднення ґрунту. Знизився до 3-4 метрів рівень ґрунтових вод на півдні та до 1-2 метрів в північних регіонах області. Якщо розорення сільськогосподарських угідь у США становить 20%, в Англії 18,5%, то в Україні 57%. У Полтавській області – 70%. Розорені і знищені більше 50% сінокосів і пасовищ призводять до появи пилових бурь і неможливості випасання худоби.  Потрібно провести концервацію деградованих і малопридатних земель, зменшувати розорюваність земель, відновлювати розорені сінокоси і пасовища. Також звертати увагу на малі річки і висаджувати ліс на їх берегах”, – говорить Володимир Ярошенко.

Окрім того, він пропонує:

-розробити механізм стимулювання заліснення території в усіх формах власності;

-заборонити розорювати прибережні смуги на відстані 100-300 метрів;

-реконструювати старі і створити нові лісосмуги;

-максимально відновити колишні зрошувальні системи;

-впровадження крапельного зрошення як одного з ефективних прийомів використання води;

-вирощування посухостійких сортів і гібридів сільськогосподарських культур;

-розширення площ органічного землеробства, що базується на природному відтворенні родючості грунту тощо.

Але щоб це впроваджувати, потрібно ввести мораторій на продаж землі, вважає депутат.

“Для розробки цих заходів потрібно накласти мораторій на продаж землі. Через 5 років сільське господарство, за висновками науковців, на наших територіях буде дуже важке. У нас уже більше 30 сіл, де немає води, є проблема з питною водою. І це тільки початок. У подальшому ситуація буде ще гіршою. Тому депутати Полтавської облради звернулись до РНБО, Президента, щоб долучили науковців з академій наук і впроваджувати ці заходи. Землю треба рятувати. Адже у нас найбільша розорюваність земель”, – стверджує Володимир Ярошенко.

Також депутат розповів про рішення обласної ради щодо заборони використання штучних квітів на цвинтарях, яке прийняли на засіданні 9 квітня. Адже на початку травня українці будуть вшановувати пам’ять померлих родичів. І зазвичай приносять на цвинтарі штучні квіти.

За словами депутата, ця ініціатива є лише моральною забороною. Водночас, вже громади на місцях можуть самостійно приймати рішення про запровадження штрафів про використання штучних квітів.

“Кожна сім’я витрачає в середньому 780 грн лише на придбання штучних квітів, щоб віддати шану померлим. Цей пластик найближчі 200 років нікуди не зникне. В давнину українці на пам’ятники чи хрести вішали хустини або рушники. Після поминальних днів їх забирали додому, використовували в побуті і таким чином пам’ять про родичі зберігалась протягом року. Проблема актуальна. Громади можуть запровадити штрафи. Тому що цвинтарі знаходяться в громадах і вони відповідають за ті території. У європейських країнах прийнято приносити живі квіти у вазончиках, вони постоять там деякий час, і квіти висадять у парку міста, села, або на могилах”, – розповів Володимир Ярошенко.

Читайте також: Чим замінити штучні квіти на цвинтарях, – поради поради полтавських екологів

Також депутати облради затвердили порядок використання прапорів на території Полтавської області. За словами Володимира Ярошенка, Полтавщина стала першим регіоном в Україні, де прийняли відповідний документ.

“Вдалось розробити положення, за нього проголосували депутати. Тепер в Полтавській області повністю впорядкований порядок використання прапорів. Ми перша область в Україні, яка виписала цей порядок на території області. У нас прописано використання державного прапора України, Європейського Союзу і прапора Полтавської області, який є обов’язковим для використання на території області. Крім того, у нас не заборонено використання інших прапорів. Документом передбачено облаштування чотирьох флагштоків біля будівлі ОДА. Наприклад, розпорядженням голови облради можуть вивісити прапор делегації, яка завітала. Є надія, що біля ОДА будуть стояти чотири флагштоки”, – зазначив депутат.

Згідно з документом, прапори повинні вивішувати у такі дні:

Державний Прапор України: 23 серпня (День Державного Прапора України), 28 червня (День Конституції України), 24 серпня (День незалежності України).

Прапор Полтавської області – 22 вересня (дата створення Полтавської області).

Прапор Європейського Союзу – на День Європи.

Система Orphus