Ви тут:
Освіта Полтавщина Суспільство 

Полтавський учень створив власний пристрій для вимірювання рівня забрудненості повітря

Більше року учень Полтавського ліцею №1 імені І. П. Котляревського Назар Олійник разом із своїм науковим керівником, доктором педагогічних наук, доцентом, вчителем фізики ліцею №1 Юрієм Бендесом працюють над темою наукової роботи “Забруднення атмосферного повітря в Україні”.

Позаду довготривала пошукова робота, проведене наукове дослідження, яке не лише дало можливість розкрити тему з фізичного боку, а й виготовити власний пристрій для вимірювання рівня забруднення атмосферного повітря.

Дослідження перемогло на конкурсі приладів “VI міський фестиваль саморобних приладів з фізичним змістом” у Полтаві, на  міському та обласному етапах Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України. Далі Всеукраїнський етап, де учень буде захищати  Полтавську область у категорії “Експериментальна фізика”.

На сьогоднішній день в Україні, і в Полтаві зокрема,  широко обговорюють проблему забруднення атмосферного повітря. Адже спалювання сухостоїв, минулорічної трави, листя сприяло значним викидам забруднення, які призводять до онкології. Приміром, 12 квітня в мікрорайоні Левада у Полтаві вигоріло значна площа сухостою. Та й в цілому в Україні вже не перший тиждень горить трава і листя. А вже 13 квітня року через супутники спостерігалось небо над Україною.

Провівши дослідження протягом року, Назар стверджує, що тільки над Україною та Китаєм буває такий стан неба. Тому не дивно, що так зростає рівень онкологічних захворювань серед українців.

Країни, які досягли високих результатів за рівнем екологічної безпеки та стали безпечними для життя не лише мають діючі закони, але й змогли змінити мислення людей.

Саме цього й намагається досягти Назар своєю роботою. Він створив прилад, який вимірює рівень забруднення повітря.

“В Україні не застосовується практика інформування населення про дні найбільшого забруднення атмосферного повітря. Українці мало обізнані про дійсний стан із забрудненням повітря над Україною. Я провів опитування серед полтавців і переконався, що жителі міста, в більшості, не знають про проблему, і не розуміють загроз здоров’ю та життю. Переконаний, якби людина могла кожного дня спостерігати за рівнем забруднення повітря, яким вона дихає вдома та на вулиці, то ми б могли змінити їх мислення та відношення до навколишнього середовища. Спочатку моєю ідеєю було винайдення сучасного приладу для вимірювання забрудненості повітря вдома. Адже, часто, саме вдома через неякісні меблі, сучасні ремонти, в процесі яких використовуються не зовсім екологічні  матеріали, повітря в оселях людей є досить забрудненим хімічними домішками.  Прилад мені вдалось створити завдяки навчанню  в секції  експериментальної фізики. Прилад компактний і недорогий, тому доступний за ціною. Власний прилад для вимірювання рівня забруднення повітря вдома  та за вікном покликаний робити виміри за такими параметрами: CH2O; СO2; PM 1; PM 2.5; PM 10.”, – розповів Назар Олійник.

Принцип роботи приладу базується на зміні опору шару діоксиду олова SnO2 при контакті з молекулами газу, який потрібно визначити. Чутливий елемент датчика складається з керамічної трубки з покриттям Al2O3 і нанесеного на неї чутливого шару діоксиду олова. Всередині трубки проходить нагрівальний елемент, який нагріває чутливий шар до температури, при якій він починає pearувати на визначений газ.

Прилад виводить сумарну інформацію по забрудненню на монітор, знаходячи середнє число кількості забрудників: NO2, CO2, CO, CH2O. Вимір відбувається за допомогою умовних одиниць від 0 до 1000, де від 0 до 420 є нормальним показником забруднення. Оновлення даних відбувається кожну секунду.

“Хоч я за професією університетський викладач, але мені надзвичайно цікаво працювати з учнівською молоддю, а час та сили вкладені в дітей – це, зрештою, наше майбутнє. Освітнє середовище, що створене в Полтавському ліцеї №1, сприяє багатогранному розвитку учнів. Два роки поспіль учні ліцею перемагають у І та ІІ  етапах конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів Полтавського територіального відділення Малої академії наук в обох секціях “Теоретичної  фізики” та “Експериментальної фізики”. Робота цьогорічного переможця Назара Олійника, крім наукової фізичної складової, має важливе суспільне та екологічне значення. Тривале дослідження стану атмосфери України, яке проводить Назар, дозволяє з фізичної точки зору поглянути на цю важливу проблему, а отримані ним результати та висновки важливі як з наукової, так і практичної точки зору. Минулого року учень ліцею став переможцем у відділенні “Фізика та астрономія” на ІІІ Всеукраїнському етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт. Сподіваюся, що цього року Назар продовжить цю славну традицію”, – зазначив Юрій Бендес.

Система Orphus